Liikennevaliokunnan lausunto 13/2000 vp
Valtioneuvoston kirjelmä ehdotuksesta Euroopan
parlamentin ja neuvoston direktiiviksi (sähköisen
viestinnän verkkoihin ja niihin liittyviin toimintoihin
pääsystä ja niihin yhteenliittämisestä)
JOHDANTO
Vireilletulo
Eduskunnan puhemies on 7 päivänä marraskuuta 2000 lähettänyt valtioneuvoston kirjelmän komission ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi sähköisen viestinnän verkkoihin ja niihin liittyviin toimintoihin pääsystä ja niihin yhteenliittämisestä (U 60/2000 vp ) käsiteltäväksi suureen valiokuntaan ja samalla määrännyt, että liikennevaliokunnan on annettava asiasta lausuntonsa suurelle valiokunnalle.
Asiantuntijat
Valiokunnassa ovat olleet kuultavina
- viestintäneuvos Antti Kohtala ja neuvotteleva virkamies Laura Vilkkonen, liikenne- ja viestintäministeriö
VALTIONEUVOSTON KIRJELMÄ
Ehdotus
Ehdotus direktiiviksi sähköisen viestinnän verkkojen käyttöoikeuksista ja yhteenliittämisestä yhdenmukaistaa tapoja, joilla jäsenvaltiot sääntelevät viestintäverkkojen ja -palvelujen tarjoajien välisiä markkinoita yhteisössä. Direktiivin lähtökohtana on, että kilpailusäännöt ovat ensisijainen väline säänneltäessä sähköisen viestinnän markkinoita sen jälkeen, kun markkinoiden kaikilla lohkoilla vallitsee täydellinen ja todellinen kilpailu. Direktiivi on tarkoitettu siirtymävaiheen sääntelyksi, jolloin vielä tarvitaan jonkin verran alakohtaista ennakkosääntelyä.
Direktiivi jakaantuu neljään lukuun, joista ensimmäinen sisältää soveltamisalaa, tavoitteita ja määritelmiä koskevat säännökset. Direktiivin toisessa luvussa käsitellään pääsyn ja yhteenliittämistä koskevan sääntelyn yleisiä puitteita.
Direktiiviehdotuksen kolmannessa luvussa määritellään luettelo velvoitteista, joita kansalliset sääntelyviranomaiset voivat enimmillään asettaa, sekä sellaiset yritykset, joille näitä velvoitteita voidaan asettaa. Pääsääntöisesti velvoitteita voidaan asettaa vain huomattavan markkinavoiman yrityksille.
Velvoitteita tarkastellaan säännöllisesti markkina-analyysin pohjalta ja tällöin sääntelyviranomainen arvioi voidaanko velvoitteet purkaa, säilytetäänkö ne vai asetetaanko peräti uusia velvoitteita. Markkina-analyysistä ja sen perusteella tehtäviin päätöksiin liittyvistä menettelytavoista säädetään sähköisen viestinnän verkkojen ja palvelujen yhteisestä sääntelyjärjestelmästä annetussa direktiiviehdotuksessa.
Direktiiviehdotuksen neljännessä luvussa on menettelytapasäännökset ja loppusäännökset tietojen julkaisemisesta ja saatavuudesta, kansallisen sääntelyviranomaisen ilmoitusvelvollisuudesta sekä direktiivin uudelleen tarkastelusta viimeistään kolmen vuoden kuluttua sen voimaantulopäivästä. Komissio esittää ehdotuksessaan, että direktiivi saatettaisiin osaksi kansallista lainsäädäntöä 31. päivään joulukuuta 2001 mennessä.
Valtioneuvoston kanta
Valtioneuvosto pitää tärkeänä kaikkien viestintälainsäädännön uudistamiseen liittyvien säädösten nopeata käsittelyä ja pyrkimystä koko sääntelyjärjestelmän selkeyttämiseen. Valtioneuvosto tukee direktiivissä esitettyä lähtökohtaa, että verkkojen yhteenliittämisestä ja käyttöoikeuksista pitäisi sopia yhtiöiden välisin kaupallisin neuvotteluin. Samoin valtioneuvosto tukee ajatusta siitä, että yhteenliittämistä koskevia velvoitteita voidaan asettaa pääsääntöisesti vain huomattavan markkinavoiman yrityksille ja että velvoitteita on mahdollista purkaa sitä mukaa, kun kilpailun katsotaan toimivan. Markkina-analyysin ja huomattavan markkinavoiman yrityksistä päättämisen osalta valtioneuvosto katsoo, että kansallisen sääntelyviranomaisen itsenäinen päätösvalta on turvattava. Kansallisilla markkinoilla on muun muassa teknisestä kehityksestä johtuen erityispiirteitä ja kansallisella sääntelyviranomaisella on paras tuntemus paikallisista markkinoista. Menettelytavoista, joiden mukaan yrityksille asetettavista velvoitteista tai niiden purkamisesta päätetään on tehtävä joustavia, jotta sääntelyviranomainen voi reagoida nopeasti markkinoilla tapahtuviin muutoksiin.
Direktiiviehdotus liittyy läheisesti sähköisen viestinnän verkkojen ja palvelujen yhteisestä sääntelyjärjestelmästä annettuun komission direktiiviehdotukseen (KOM 2000, 393 lopullinen, 2000/0184 COD), joten valtioneuvosto pitää tärkeänä, että direktiiviehdotusten käsittelyn yhteydessä huomioidaan yhtäaikaisesti direktiivien sisällön yhteensopivuus ja että viimeksi mainittuun direktiiviin ehdotetut markkina-analyysi- ja konsultaatiomenetelmät ovat tarpeeksi joustavia ja jättävät kansalliselle sääntelyviranomaiselle riittävästi liikkumatilaa.
VALIOKUNNAN KANNANOTOT
Perustelut
Ehdotuksessa on saavutettu kohtuullinen tasapaino etukäteen tapahtuvan erityissääntelyn ja yleisten kilpailuoikeudellisten sääntöjen soveltamisessa yhteenliittämistä ja verkkoihin pääsyä koskeviin kysymyksiin. Valiokunta katsoo, että verkkojen yhteenliittämisestä ja käyttöoikeuksista pitäisi ensisijaisesti pyrkiä sopimaan yhtiöiden välisin kaupallisin neuvotteluin. Viranomaissääntelyn pitäisi jäädä toissijaiseksi ohjauskeinoksi.
Markkina-analyysit ovat direktiiviehdotuksessa tärkeä keino markkinoilla tapahtuneiden muutosten valvomiseksi. Tämän vuoksi on ensisijaisen tärkeää, että markkina-anlyysien tekeminen jää kansallisen sääntelyviranomaisen tehtäväksi ja että kansallisen sääntelyviranomaisen itsenäinen päätösvalta turvataan.
Lausunto
Lausuntonaan liikennevaliokunta kunnioittavasti ilmoittaa,
että valiokunta yhtyy asiassa valtioneuvoston kantaan.
Helsingissä 16 päivänä marraskuuta 2000
Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa
pj. Erkki Pulliainen /vihrvpj. Annika Lapintie /vas
jäs. Klaus Bremer /r
Jyri Häkämies /kok
Erkki Kanerva /sd
Saara Karhu /sd
Eero Lämsä /kesk
Kari Myllyniemi /kesk
Raimo Mähönen /sd
Tero Mölsä /kesk
Ismo Seivästö /skl
Timo Seppälä /kok
Lasse Virén /kok
Raimo Vistbacka /ps
Matti Vähänäkki /sd
Harry Wallin /sd
Valiokunnan sihteerinä on toiminut
valiokuntaneuvos Mika Boedeker