Nato Parliamentary Assembly

Finnish Delegation to the Nato Parliamentary Assembly (Associate Member)

The NATO Parliamentary Assembly is not formally associated with NATO, but the two organisations engage in close cooperation. The NATO Parliamentary Assembly is attended by delegates from the NATO countries. It also includes associate countries and observers. The Assembly meets twice a year and has five committees that meet more frequently.

The Finnish Parliament has sent delegations to the NATO Parliamentary Assembly since 1995. Through the Partnership for Peace Programme Finland is one of 13 associate members, together with Sweden, Austria and Switzerland, among others. Associate members may take the floor in debates but do not have a vote and are not required to contribute to the organisation's budget.

The Finnish delegation consists of four members, who do not have alternates.

 More information

 Contact information

​Heikki Savola
00102 EDUSKUNTA
Finland
Tel: +358 9 432 2060
Mobile: +358 50 574 1688
heikki.savola(at)parliament.fi

 ‭(Hidden)‬ Members

 

 

Ilkka Kanervahttps://www.riksdagen.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/170.aspxIlkka KanervaPuhemiesneuvosto;Ulkoasiainvaliokunta;Puolustusasiainvaliokunta;ETYJ;Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta;Kansainvälisten asiain foorumi;Puhemiesneuvosto (jäsen) 18.06.2019– Ulkoasiainvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019– Puolustusvaliokunta (Puheenjohtaja) 18.06.2019– ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019– Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.05.2019–, (Puheenjohtaja) 21.11.2019– Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 18.06.2019–
Mika Karihttps://www.riksdagen.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/1133.aspxMika KariPuhemiesneuvosto;Hallintovaliokunta;Puolustusasiainvaliokunta;Tiedusteluvalvontavaliokunta;Suomen Pankin tilintarkastajat;Valtakunnanoikeus;Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta;Kansainvälisten asiain foorumi;Puhemiesneuvosto (jäsen) 26.06.2019– Hallintovaliokunta (varajäsen) 03.04.2020– Puolustusvaliokunta (jäsen) 30.06.2011–, (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015–16.04.2019 Tiedusteluvalvontavaliokunta (Puheenjohtaja) 26.06.2019– Suomen Pankin tilintarkastajat (jäsen) 08.10.2019–, (Puheenjohtaja) 05.12.2019– Valtakunnanoikeus (varajäsen) 01.01.2020–31.12.2023 Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.05.2019– Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 26.06.2019–
Tom Packalénhttps://www.riksdagen.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/1095.aspxTom PackalénPerustuslakivaliokunta;Ulkoasiainvaliokunta;Puolustusasiainvaliokunta;ETYJ;Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta;Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 03.04.2020– Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 09.06.2015– Puolustusvaliokunta (varajäsen) 30.06.2017– ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019– Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 21.05.2019–
Mikko Savolahttps://www.riksdagen.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/1106.aspxMikko SavolaUlkoasiainvaliokunta;Maatalousvaliokunta;Puolustusasiainvaliokunta;Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta;Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta;Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019– Maa- ja metsätalousvaliokunta (jäsen) 18.06.2019– Puolustusvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019– Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 19.06.2019–31.05.2023 Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (Varapuheenjohtaja) 21.05.2019–