Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Merja Mäkisalo-Ropponen

Merja Mäkisalo-Ropponen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3124

E-post:

merja.makisalo-ropponen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

doktor i hälsovetenskaper, arbetsmiljöutbildare

Valkrets:

Savolax-Karelens valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Grundlagsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Revisionsutskottet (Vice ordförande) 18.06.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 09.06.2015–, (Vice ordförande) 10.06.2015–16.04.2019
Riksdagens revisorer (medlem) 01.01.2020–31.12.2023, (Vice ordförande) 07.02.2020–31.12.2023

Ledamotsassistent:

Ville Kurtti, politisk assistent
Telefon: 050 414 1218
E-post: ville.kurtti(at)riksdagen.fi