Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Juha Sipilä

Juha Sipilä

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 4321

E-post:

juha.sipila(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

diplomingenjör

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 09.06.2021–
Lagutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 23.09.2020–
Miljöutskottet (medlem) 04.06.2021–, (Ordförande) 09.06.2021–
Forum för internationella frågor (medlem) 09.06.2021–

Regeringsmedlemskap:

  • Statsminister (Sipilä) 29.05.2015–05.06.2019

Ledamotsassistent:

Karoliina Kariluoma,
Telefon: 050 434 3886
E-post: karoliina.kariluoma(at)riksdagen.fi