Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Anders Adlercreutz

Anders Adlercreutz

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3004

E-post:

anders.adlercreutz(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

arkitekt, företagare

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Kanslikommissionen (ersättare) 19.06.2019–
Finansutskottet (medlem) 18.06.2019–
Skattedelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Bostads- och miljödelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Svenska riksdagsgruppen (ordförande) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Crista Grönroos,
Telefon: 09 432 4004
E-post: crista.gronroos(at)riksdagen.fi