Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Joakim Strand

Joakim Strand

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3166

E-post:

joakim.strand(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

stadsfullmäktigeordförande, juris magister

Valkrets:

Vasa valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Finansutskottet (ersättare) 19.02.2021–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 23.02.2021–
Trafikdelegationen (medlem) 23.02.2021–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (adjungerad medlem) 23.02.2021–
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Framtidsutskottet (Ordförande) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Crista Grönroos,
Telefon: 09 432 4004
E-post: crista.gronroos(at)riksdagen.fi