Direkt till innehållet

Mats Löfström

Mats Löfström

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3090

E-post:

mats.lofstrom(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

riksdagsledamot

Valkrets:

Landskapet Ålands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Grundlagsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Förvaltningsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 19.06.2019–31.05.2023
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (medlem) 10.09.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Svenska riksdagsgruppen (1:a vice ordförande) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Emma Lindvall,
Telefon: 09 432 4090
E-post: emma.lindvall(at)riksdagen.fi