Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Veronica Rehn-Kivi

Veronica Rehn-Kivi

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   09.08.2016–

Telefon:

09 432 3027

E-post:

veronica.rehn-kivi(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Ytterligare information:

09.08.2016 -
Företrädare: Carl Haglund /sv

Yrke / titel:

arkitekt, byggnadstillsynsdirektör

Valkrets:

Nylands valkrets 09.08.2016–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (ersättare) 12.10.2021–
Trafikdelegationen (medlem) 15.10.2021–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (adjungerad medlem) 15.10.2021–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 26.06.2019–

Ledamotsassistent:

Sara von Bonsdorff,
Telefon: 09 432 4027
E-post: sara.vonbonsdorff(at)riksdagen.fi