Direkt till innehållet

Sandra Bergqvist

Sandra Bergqvist

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3137

E-post:

sandra.bergqvist(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

teamledare, lantbruksföretagare

Valkrets:

Egentliga Finlands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Förvaltningsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Lagutskottet (Vice ordförande) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (medlem) 02.05.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 03.04.2020–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Svenska riksdagsgruppen (2:a vice ordförande) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Rosanna Blomster,
Telefon: 09 432 4137
E-post: rosanna.blomster(at)riksdagen.fi