Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Mikko Ollikainen

Mikko Ollikainen

Nuvarande riksdagsledamot

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3146

E-post:

mikko.ollikainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

kommundirektör

Valkrets:

Vasa valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kulturutskottet (medlem) 18.06.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Miljöutskottet (medlem) 18.06.2019–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 18.06.2019–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (ersättare) 10.09.2019–

Ledamotsassistent:

Wilhelmina Hindström,
Telefon: 09 432 4146
E-post: wilhelmina.hindstrom(at)riksdagen.fi