Thomas Blomqvist Svenska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  21.03.2007 -

Namn: Blomqvist, Thomas
Telefon: 09 432 3008
E-post: thomas.blomqvist@riksdagen.fi
Webbplats: www.thomasblomqvist.fi/fi/
Yrke / titel: jordbrukare, företagare
Valkrets: Nylands valkrets 21.03.2007 -
Riksdagsuppdrag: Talmanskonferensen (medlem) 09.09.2016 -
Försvarsutskottet (medlem) 09.06.2015 -
Framtidsutskottet (medlem) 08.09.2016 - , (Ordförande) 09.09.2016 -
Forum för internationella frågor (medlem) 09.09.2016 -
Tidigare riksdagsuppdrag: Talmanskonferensen (medlem) 05.05.2015 - 08.06.2015
Förvaltningsutskottet (medlem) 03.04.2007 - 19.04.2011, (medlem) 09.06.2015 - 07.09.2016
Försvarsutskottet (medlem) 03.04.2007 - 05.09.2013, (medlem) 07.02.2014 - 21.04.2015
Kommunikationsutskottet (medlem) 03.05.2011 - 21.04.2015
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 06.09.2013 - 06.02.2014
Utrikesutskottet (medlem) 05.05.2015 - 08.06.2015
Framtidsutskottet (Ordförande) 05.05.2015 - 08.06.2015
Forum för internationella frågor (medlem) 05.05.2015 - 08.06.2015
Riksdagsgrupp: Svenska riksdagsgruppen 21.03.2007 -
Uppdrag i riksdagsgruppen: Svenska riksdagsgruppen (2:a vice ordförande) 17.06.2011 - 25.05.2015