Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Anna-Maja Henriksson

Anna-Maja Henriksson

Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   21.03.2007–

Telefon:
09 432 3113
E-post:
anna-maja.henriksson(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
vicehäradshövding, bankjurist
Valkrets:
Vasa valkrets 21.03.2007–
Riksdagsuppdrag:
Talmanskonferensen (medlem) 02.05.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 02.05.2019–
Framtidsutskottet (Ordförande) 02.05.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 02.05.2019–
Regeringsmedlemskap:
  • justitieminister (Katainen) 22.06.2011–23.06.2014
  • justitieminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
Ledamotsassistent:
Lisa Palm,
Telefon: 09 432 4113
E-post: lisa.palm(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster