Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsgrupp
Namn: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp
Datum för konstituering: 22.5.1907
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 1037047-8

Personer
Ordförande: Kai Mykkänen
Förste vice ordförande: Sari Sarkomaa
Andre vice ordförande: Jukka Kopra 
Tredje vice ordförande: Anna-Kaisa Ikonen

Övriga medlemmar:
Heikki Autto
Markku Eestilä
Sanni Grahn-Laasonen
Janne Heikkinen
Timo Heinonen
Antti Häkkänen
Kalle Jokinen
Ilkka Kanerva
Pia Kauma
Ville Kaunisto
Pihla Keto-Huovinen
Marko Kilpi
Pauli Kiuru
Terhi Koulumies
Mia Laiho
Elina Lepomäki
Matias Marttinen
Sari Multala
Petteri Orpo
Jaana Pelkonen
Paula Risikko
Wille Rydman
Janne Sankelo
Arto Satonen
Saara-Sofia Sirén
Ruut Sjöblum
Mari-Leena Talvitie
Kari Tolvanen
Juhana Vartiainen
Heikki Vestman
Sofia Vikman
Anne-Mari Virolainen
Sinuhe Wallinheimo
Ben Zyskowicz

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Kai Aslak Mykkänen
Förste vice ordförande Sari Johanna Sarkomaa
Andre vice ordförande Jukka Matti Kopra
Tredje vice ordförande Anna-Kaisa Ikonen
Generalsekreterare Olli Mikko Kortelainen

Revisorer:
CGR, OFR Tiina Lind (BDO Ab), hemort Helsingfors
suppleant CGR, OFR Jarmo Lohi (BDO Ab), hemort Helsingfors

Stadgar
Stadgarna och stadgeändringen inlämnade på finska.
Säännöt 3.4.2003 (PDF)
Sääntömuutos 11.4.2013 (PDF)
Sääntömuutos 3.3.2016 ja 22.9.2016 (PDF)
Sääntömuutos 3.5.2019 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 3.4.2003 (PDF)
Stadgeändring 11.4.2013 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 4.3.2013.
Grundanmälan kompletterad 12.4.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Uppdaterats: 12.8.2019