Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Social- och hälsovårdsutskottets ordförande Markus Lohi (cent) presenterade utskottets betänkande i plenum. Arkivbild.
Riksdagen godkände tisdagen den 25 januari i första behandling en temporär ändring av utkomstskyddet för arbetslösa. Ändringen gäller självrisktiden för utkomstskyddet. Innehållet i lagförslaget godkändes enligt social- och hälsovårdsutskottets betänkande (ShUB 39/2021).
Genom ändringen betalas temporärt arbetslöshetsförmån för självrisktider vars första dag infaller under perioden 1.1.2022–28.2.2022. Dessutom jämkas företagsinkomsterna temporärt enligt företagarens egen anmälan om det har skett en betydande förändring i inkomsterna på grund av covid-19-epidemin.
Ändringen är ett sätt att bemöta det behov av att stärka arbetstagarnas försörjning som följer av de begränsningsåtgärder som vidtagits för att bekämpa coronaepidemin.
Ärendet tas upp till andra behanling på fredag.
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 39/2021