Täysistunnon pöytäkirja 114/2013 vp

PTK 114/2013 vp

114. PERJANTAINA 15. MARRASKUUTA 2013 kello 13.00

Tarkistettu versio 2.0

3) Hallituksen esitys eduskunnalle kansainvälisen korruptionvastaisen akatemian perustamisesta kansainväliseksi järjestöksi tehdyn sopimuksen hyväksymisestä ja laiksi sopimuksen lainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamisesta

 

Pirkko Ruohonen-Lerner /ps:

Arvoisa puhemies! Hallituksen esitys on erittäin kannatettava, ja toivonkin, että ne tavoitteet, joita siinä on asetettu, myös saavutetaan.

Lakivaliokunnan kannanotot olivat lyhkäisiä ja ytimekkäitä. Niissä pidetään tämän organisaation perustamista hyvin tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena ja niissä otettiin myös huomioon niin kehitysmaat kuin kehittyneetkin maat, joihin pitää saada laadukasta koulutusta ja tutkimustietoa korruptiosta ja sen ehkäisystä. Mehän tiedämme, että esimerkiksi kehitysapuvaroja menee hyvin paljon korruptioon, ja kaikki keinot väärinkäytösten ehkäisemiseksi täytyy ottaa käyttöön, jotta ongelmiin voidaan puuttua.

Arvoisa puhemies! Transparency Finland lausunnossaan korosti tutkijoitten riippumattomuutta, samaten tutkijoitten työsopimuksia, joiden pitäisi olla riittävän pitkäaikaisia, jotta pystytään varmistamaan se, että organisaatio voi toimia itsenäisesti eikä tutkijoilla ole pelkoa siitä, että työsopimukset päättyvät, jos ikävää tietoa tulee julkisuuteen.

Perinteisesti on mielletty, että korruptiota tapahtuu kehitysmaissa mutta ei meillä täällä läntisissä maissa. Se ei kyllä ihan pidä paikkaansa. Meillä Suomessakin on rakenteellista korruptiota, ja sen yksi ilmenemismuoto ovat poliittiset virkanimitykset, joista tuon tuosta joudumme lukemaan uutisia. Poliittisia virkanimityksiä tapahtuu kunnissa, valtion sektorilla. Lisäksi vakuutusyhtiöt Ilmarinen, Varma ja Keva on jaettu siten, että ne ovat kokoomuksen, sosialidemokraattien ja Keva keskustapuolueen hallussa. Tämä on erittäin valitettavaa, että poliittisia virkanimityksiä Suomessa yleisesti suositaan, koska silloin kun käytetään poliittisia virkanimityksiä, niin parhaat hakijat eivät edes hakeudu näihin tärkeisiin tehtäviin, koska he tietävät, että heillä ei ole mahdollisuutta tulla valituiksi, jos ovat sitoutumattomia, ja sitten kun etukäteen on tiedossa, että joku paikka kuuluu tietylle puolueelle, niin se on yhteiskunnallisesti myös hyvin kallista, että parhaat voimat eivät ole johtamassa keskeisiä yhtiöitä ja kunnallisia organisaatioita.

Toivonkin, että kun tällainen kansainvälinen korruptionvastainen akatemia perustetaan, sitä kautta saamme informaatiota myös tänne Suomeen ja täällä myös järjestetään koulutusta, jossa otetaan huomioon nämä rakenteelliset asiat ja ongelmat, mitä meillä on Suomessa liittyen näihin poliittisiin virkanimityksiin, jotka sinänsä ovat myös perustuslain vastaisia, sillä Suomessa perustuslain mukaan taito, kyky, koeteltu kansalaiskunto ovat niitä perusteita, joiden nojalla virkoihin pitäisi kaikki nimitykset suorittaa.

Arvoisa puhemies! Tämä hallituksen esitys on kannatettava, ja toivon mukaan tämä uudistus myös lisää Suomessa tietoisuutta siitä, että meillä on rakenteellista korruptiota, ja siitä, millä tavalla me pystymme sitä kitkemään täällä omassa maassa.

Ensimmäinen varapuhemies Pekka Ravi:

Asian käsittely keskeytetään.