Täysistunnon pöytäkirja 43/2010 vp

PTK 43/2010 vp

43. TIISTAINA 27. HUHTIKUUTA 2010 kello 14.04

Tarkistettu versio 2.0

4) Hallituksen esitys laeiksi oikeudenkäymiskaaren ja oikeudenkäynnistä rikosasioissa annetun lain muuttamisesta

 

Tero Rönni /sd:

Arvoisa puhemies! Muutama sana tästä, joka sinänsä liittyy myöskin osaltaan siihen edelliseen keskusteluun.

Tässä nyt on yksi konsti, jolla pystytään vähän paremmin näitä asioita eteenpäin viemään ja ottamaan huomioon tämä nykyinen tekniikka. Kyllä liian paljon meillä on ollut näitä tapauksia, että ei ole saatu ihmisiä haastettua eikä toimitettua haastetta eteenpäin, kun tiedetään, että osa pakoilee ja kuljeskelee. Haastemiehet ajavat ympäri kyliä ja haeskelevat ihmisiä sieltä sun täältä. Suurimmalta osalta kuitenkin tiedetään, että jokaisella on jonkinlainen puhelin olemassa ja on saatu kiinni puhelimella. Mutta kun tähän asti kaikissa tilanteissa ei ole ollut mahdollista tätä haastetta toimittaa puhelimitse, niin nyt se on tehty mahdolliseksi.

Emme me kyllä lakivaliokunnassa nähneet tässä mitään oikeusmurhaa taikka sitä, ettei oikeus toteutuisi eikä ihmisillä olisi mahdollisuutta saada asianomaisia papereita, vaan todettiin, että tässä on kyllä kohtuullisen hyvät eväät hoitaa asioita eteenpäin.

Siellä nousi kyllä sitten esiin, että semmoinen ihminen, joka on velkakierteessä ja on erittäin vaikeassa asemassa, ei välttämättä ymmärrä sitä haastetta, jos se tulee puhelimitse. Mutta saman tien voi kyllä kysyä, ymmärtääkö myöskään sitä paperinippua, mikä sitten toimitetaan, jos ihmisen hallinta on tällä tavalla pettänyt. Kyllä tässä varmasti on ihan oikealla tavalla menetelty, ja uskon, että tämä yhdeltä osaltaan keventää tätä kuvioita. Ehkä tässä myös jonkin verran tehoa saadaan asiassa eteenpäin ja haastemiesten työtä ainakin muutettua, kun nyt näyttää, että heidänkin määränsä vaan vähenee.

Keskustelu päättyi.