Täysistunnon pöytäkirja 51/2009 vp

PTK 51/2009 vp

51. TIISTAINA 12. TOUKOKUUTA 2009 kello 14.05

Tarkistettu versio 2.0

7) Hallituksen esitys laeiksi työttömyysturvalain ja työttömyysetuuksien rahoituksesta annetun lain 4 §:n muuttamisesta

 

Hannakaisa Heikkinen /kesk:

Arvoisa puhemies! Nyt käsittelyssä olevalla hallituksen esityksellä aiotaan muuttaa käytännön tasolla erityisesti kouluissa työskentelevien kouluavustajien ja tuntiopettajien oikeutta työttömyysturvaan koulutyön keskeytyksien ajalta. Vastaavia koulujen loma-ajaksi keskeytyviä töitä on myös seurakunnissa ja järjestöissä.

Lakimuutoksen perusteella edellä mainituissa työtehtävissä työskenteleville voitaisiin maksaa jatkossa työttömyysetuutta tilanteissa, joissa työntekijän työntekovelvollisuus ja työnantajan velvollisuus maksaa palkkaa ovat keskeytyneet kokonaan lomauttamiseen verrattavalla tavalla työsuhteen pysyessä muutoin voimassa. Tällainen työnhakijaksi ilmoittautuva henkilö olisi jatkossa samassa asemassa kuin työnhakija, joka on vastaavassa tilanteessa lomautettu. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mielestä tällä muutoksella vahvistettaisiin osaltaan ennen kaikkea työntekijöiden yhdenvertaista kohtelua. Pääsääntöisesti työsopimuksessa sovittu työntekovelvollisuuden loppuminen johtuu koulujen vakiintuneista toiminta-ajoista, joihin yksittäisellä työntekijällä ei tältä osin ole käytännössä mahdollisuutta vaikuttaa.

Arvoisa puhemies! Toimintatavat ja sopimusehdot vaihtelevat kunnittain. Valiokunnassa pidimme tärkeänä, että toiminnan keskeytyksen ajaksi kunnissa pyrittäisiin kuitenkin järjestämään työtä vaille jääville soveltuvaa korvaavaa työtä, sillä palkanmaksun jatkuminen turvaa toimeentuloa aina paremmin kuin työttömyysetuus. On selvää, että työnteon tulee olla ensisijaista myös työttömyysetuuteen nähden.

Esitykseen sisältyvällä ammattitaitosuojan poistamisella lakiehdotuksen tarkoittamissa tilanteissa varmistettaisiin osaltaan se, ettei esityksellä luotaisi niin sanottua työttömyysturva-automaattia, sillä jos henkilö ei ottaisi vastaan työttömyysturvalain mukaista työtä, hän joutuisi karenssiin, jonka johdosta hänellä ei määräajan aikana olisi oikeutta myöskään työttömyysturvaan.

Jatkossa olisi toisaalta seurattava, lisääntyykö tämän uudistuksen myötä mahdollisesti sellaisten työsopimusehtojen käyttö, joilla toiminnan keskeytykset vapauttavat palkanmaksusta, sillä valiokunnassa kiinnitimme huomiota myös siihen, että lakiehdotus ei saisi myöskään helpottaa työttömyysturvan käyttöä palkan kompensaationa.

Arvoisa puhemies! Tämän uudistuksen myötä parannettaisiin erityisesti siis kouluavustajien asemaa, mutta huomioitava on, että kouluavustajien asemaa tulisi jatkossa parantaa kuitenkin ensisijaisesti nykyistä paremmilla työehdoilla. Erityistä tukea tarvitsevien lasten määrän kasvu lisää tulevaisuudessa entisestään myös kouluavustajien tarvetta. Tästä syystä kouluavustajien työn houkuttelevuuden lisäämiseksi työ tulisi järjestää jatkossa kokopäiväiseksi ja toisaalta myös vakituisiin työsuhteisiin perustuvaksi. Tämän lisäksi kouluavustajille tulisi järjestää ammattiin pätevöittävää koulutusta.

Joka tapauksessa tämän uudistuksen nopea voimaantulo on perusteltua, sillä siten uudistukseen liittyvien palkansaajien, kuten kouluavustajien, asemaa ja sosiaaliturvaa voitaisiin parantaa jo tulevan kesän kesälomista alkaen.

Keskustelu päättyi.