Täysistunnon pöytäkirja 57/2005 vp

PTK 57/2005 vp

57. TORSTAINA 19. TOUKOKUUTA 2005 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Valmismatkalain korjaaminen

Suvi Lindén /kok:

Arvoisa puhemies! Viikko sitten tiistaina konkurssiin hakeutui arvostettu Töölön Matkatoimisto, ja tämä tuli täytenä yllätyksenä. Matkatoimiston talouden vakauteen oli kansalaisilla täysi luottamus. Toimistolla on noin miljoonan euron vakuussumma Kuluttajavirastossa, mutta arvio on, että se ei tule lähellekään kattamaan matkansa hankkineiden menetyksiä. Syyt konkurssiin selvinnevät erityistilintarkastuksessa, mutta toinen kysymys onkin, onko viranomaisvalvonta pettänyt, kun vakuusrahasto ei riitä korvaamaan kansalaisten hankkimia matkoja. Toistakymmentätuhatta suomalaista on epätietoisia, saavatko korvauksen, ja ennen kaikkea äärimmäisen pettyneitä.

Matkatoimistot ovat jo pitkään vaatineet matkatoimistolain korjaamista. Laki pitää sisällään epätäsmällisiä ilmauksia, ja muun muassa matkustajavakuusturva vaatii vahvistamista. Asetuksen edellyttämä matkailualan neuvottelukunta, jonka tehtäviin kuuluu asioiden seuraaminen, ei ole kokoontunut kevään 2002 jälkeen. Miten tämä voi olla mahdollista, kun asetus selvästi on neuvottelukunnan tehtävät määritellyt? (Puhemies koputtaa) Haluan esittää ministeri Mauri Pekkariselle kysymyksen:

Miksi ei ole huolehdittu valmismatkalain epäkohtien korjaamisesta, vaikka ne ovat olleet tiedossa jo pitkän aikaa?

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen

Arvoisa puhemies! Oikeastaan kaksi erillistä lainsäädäntöä määrittelee sitä, miten näissä tapauksissa toimitaan. Valmismatkaliikelaki määrittelee muun ohessa nyt kysymyksessä esille nostetun vakuuden ja sen vakuuden riittävyyden. Näiltä osin laki on varsin selvä. Kuluttajavirastolla on oikeus ja velvollisuus saada kaksi kertaa vuodessa selvitys siitä, minkälaiset vastuut eri valmismatkaliiketoimintaa harjoittavilla yrityksillä on. Kuluttajavirasto määrittelee osaltaan ne velvoitteet, minkälaiset vakuudet yrityksellä pitää olla. Kuluttajavirasto tarkkailee ja tarkistaa siis kaksi kertaa vuodessa sen, että vakuudet vastaavat niitä velvoitteita, mitä yrityksellä on. Näin on käytännössä toimittukin. Silloin jos yritys toimii jotenkin — en sano, että rikollisesti — (Puhemies koputtaa) niin, että ei anna oikeita tietoja, ei myöskään valvontaviranomainen voi kaikissa oloissa huolehtia siitä, että vakuudet ovat riittävät.

Suvi Lindén /kok:

Arvoisa puhemies! Edellinen suuri matkatoimiston konkurssi oli vuonna 97, jolloin Kymppimatkat ajautui konkurssiin. Myös tällöin pelättiin sitä, että vakuusrahaston katteet eivät riitä. Lakia tulkittiin, ja tuolloin useiden juristien näkemys oli, että valtion tulisi korvata vakuusrahaston mahdollinen vaje, niin että matkansa maksaneet kansalaiset saavat täyden korvauksen. Rahastot kuitenkin tuolloin riittivät, mutta nyt näyttää siltä, että tässä konkurssissa eivät tule riittämään, jolloin voidaan katsoa, että eräällä tavalla valvonta on pettänyt. Kysynkin:

Onko valtio jollakin tavalla varautunut siihen, että jos tämä tilanne konkretisoituu, matkustajat, jotka ovat uskossa lain suomaan turvaan maksaneet matkansa, saavat täyden korvauksen siitä?

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen

Arvoisa puhemies! On ehkä vielä ennenaikaista sanoa, riittävätkö vakuudet niihin vastuisiin, mitä yrityksellä on. On paikallaan nyt katsoa tämä prosessi loppuun asti. Se tullaan katsomaan ja sen jälkeen arvioidaan, miten niille kansalaisille käy, jotka ovat luottaneet siihen, että tämä järjestelmä toimii.

Kysymys on siitä, löydetäänkö sellainen vakuusjärjestely, joka kaikissa oloissa aina kuitenkin turvaa asiakkaiden edut. En väitä enempää, joudun vain näin pohdiskelemaan, että jos valvontaviranomainen, tässä tapauksessa Kuluttajavirasto, ei saa oikeita tietoja niistä vastuista, mitä yrityksellä on, niin mistä löytyy sellainen lainsäädäntö, joka voi kaikissa oloissa aina suojata sen, että vakuudet riittävät.

Vielä kertaalleen itse kysymyksen ytimeen: se, miten valtio menettelee, aikanaan arvioidaan sen jälkeen, kun kuullaan loppuselvitys tässä asiassa.

Markku  Laukkanen /kesk:

Arvoisa herra puhemies! Alkuperäisen kysymyksen vakuusongelmahan koskee myöskin lentoliikennettä sillä tavoin, että tapahtuneissa halpalentoyhtiöiden konkursseissa matkustajat ovat jääneet nuolemaan näppejään eivätkä ole saaneet takaisin maksettuja lippuja. Kysymys on siitä, että lentoyhtiön perustaminen näyttää olevan erittäin helppoa Suomessa. Voidaan suurin piirtein elinkeinoilmoituksella perustaa lentoyhtiö ja ryhtyä tekemään sitä bisnestä. Nyt kysynkin kuluttaja-asioista vastaavalta ministeri Pekkariselta:

Aiotaanko myös halpalentoyhtiöiden osalta ottaa käyttöön samanlainen vakuusmenettely kuin mikä on matkatoimistojen osalta olemassa, ja sen kautta parantaa kuluttajan asemaa?

Kysyn myös liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtaselta: Onko tämä kysymys ollut liikenne- ja viestintäministeriössä valmistelussa?

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen

Arvoisa puhemies! Ed. Laukkasen kysymykseen: Ei ole viime aikoina, ainakaan minun tässä tehtävässä toimimiseni aikana, ollut esillä näiden halpalentoyhtiöiden osalta kuluttajaviranomaisen näkökulmasta tämä kysymys. Joudun sanomaan, että täytyy ilman muuta selvittää, onko mahdollista samaan kategoriaan ottaa tämä esille nostettu asia. Täytyy muistaa, että samalla tavalla kuin näitä matkatoimistoyrityksiä muun muassa nettikauppa on tämän saman järjestelyn piirissä, ja siellä vastustetaan ankarasti sitä, että näitä vakuussummia nostettaisiin. Tämä ei ole aivan yksiselitteinen asia moneltakaan kulmalta.

Liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen

Arvoisa puhemies! Kyllä tämä kysymys näitten halpalentoyhtiöiden tilanteesta on ollut meillä ministeriössä esillä. Se on ollut esillä oikeastaan useastakin eri syystä ja lähinnä nyt viime aikoina siitä syystä, että EU:n tasolla — mitä pidän siis erittäin hyvänä — on lähdetty kartoittamaan tätä ja itse asiassa valmistelemaan esitystä siitä, että näistä halpalentoyhtiöistä, joiden toimintaan liittyy hyvin useasti myös eräänlaisia lentoturvallisuuteen liittyviä näkökohtia, laadittaisiin niin sanotut listat sen suhteen, että matkustajat olisivat tietoisia siitä, minkälainen tilanne näillä yhtiöillä on. Sitä, mikä liittyy näiden yhtiöiden taloudelliseen vakavaraisuuteen, taas sitten säädellään puolestaan enemmän kuluttajatahojen kautta. Mutta nämä sekä taloudelliset että turvakysymykset kytkeytyvät näihin samoihin yhtiöihin. Nyt on kyse siitä, minkälaisia listoja EU:n taholta voidaan lähteä tekemään, jotta ei toisaalta vaurioitettaisi mahdollisesti niin sanottujen hyvienkin, niiden, jotka käytännössä pystyvät toimimaan hyvin, toimintaa. Tämä asia on kesken, mutta on tekeillä ja valmisteilla.

Maija Perho /kok:

Arvoisa puhemies! Haluaisin vielä vastauksen siihen, kun on olemassa matkailualan neuvottelukunta, jonka tehtävänä on matkatoimistoalan asioiden seuraaminen ja tähän alueeseen liittyvien mahdollisten kehittämisehdotusten tekeminen, miten on mahdollista, että kyseinen neuvottelukunta ei todellakaan ole kokoontunut vuoden 2002 jälkeen. Tällä neuvottelukunnalla kaiketi on vastuunalainen virkamies, ja hän luonnollisesti kuuluu ministerin vastuulle.

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen

Arvoisa puhemies! Todellakin tämä neuvottelukunta on kokoontunut 2002 ja käsitellyt vakuusasioita tässä valmismatka-asiainneuvottelukunnassa, jossa lopulta päädyttiin — minä luen suoraan paperista tämän virkkeen — kuitenkin siihen, ettei tarvittavia muutoksia voida toteuttaa muuttamatta itse valmismatkalain keskeisiä käsitteitä. Näiltä osin — tuntuu nyt vähän monimutkaiselta — valmismatkalain uudistaminen taas on sidoksissa EU:n pakettimatkadirektiivin uudistamiseen, ja sitä ei ole EU:ssa vielä saatu aikaan. En halua heittää näiltä osin asian vastuuta sen kummemmin kenellekään, mutta se nyt sattuu vaan kuulumaan oikeusministeriön piiriin.

Vielä kertaalleen: Vakuudet, joita edellytetään näiltä matkatoimistoyrityksiltä, kattavat paitsi ne matkamaksut, mitkä kansalaiset ovat yhtiöön maksaneet, myös ne laskennalliset korvaukset, mitä kansalaisten palauttamisista kotimaahan yhteensä tulee. Näin on myös Töölön Matkatoimiston osalta näissä viimeisissä selvityksissä. Ne osoittavat, että jos ne tiedot pitävät paikkansa, vakuudet riittäisivät niihin vastuisiin, mitä yrityksellä on.

Suvi  Lindén /kok:

Arvoisa puhemies! EU:ssa on todellakin valmisteilla tämä pakettimatkadirektiivin uudistus, mutta on tiedossa, että todennäköisesti vasta ensi vuosikymmenellä päästään siihen tilanteeseen, että meillä on direktiivi valmiina. Sen harmonisointi pitää tehdä kansallisesti. Selvästi on tullut esiin myös se, että valmismatka-käsitteen määritelmä on epäselvä ja siinä on tulkinnanvaraa, mistä juuri johtuu se, että välttämättä näitten vakuuksien määrittely ei täsmää, koska mikä on se valmismatka, siihen on monta erilaista tulkintaa.

Aikooko hallitus odottaa todellakin ensi vuosikymmenelle, ennen kuin esimerkiksi valmismatkan määritelmää voitaisiin tarkentaa niin, että se helpottaisi näitten vakuuksien määrittelyä matkatoimistokohtaisesti?

Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen

Arvoisa puhemies! Tämän valmismatka-käsitteen osalta minä uskon, että hallituksessa varmaan tätä asiaa katsotaan, voiko sen käsitteen tarkistamisen kautta nyt jotakin apua saada. En ole aivan varma — ministeri Koskinen, joka ei ole nyt täällä paikalla, tietää paremmin, koska näiltä osin tämä on hänen vastuullaan — mutta sen voin sanoa, että välittömästi, kun tämä asia tuli julkisuuteen, laitoin kyllä erillisen selvityksen, voitaisiinko ja mitä voitaisiin tässä tehdä, jotta jatkossa voitaisiin välttää tämäntapaiset ongelmat, joita kenties tässä Töölön Matkatoimiston tapauksessa on. Sen selvitystyö on tässä paraikaa meneillään, mutta minä en uskalla sanoa, että se selvitystyö voisi tuoda sellaista keinoa, jolla automaattisesti voitaisiin välttää kaikki ne ongelmatapaukset, joiden takaa saattaa löytyä väärinmenettely asianomaisessa yhtiössä. Saattaa löytyä väärinmenettelyä (Puhemies koputtaa) — en voi sanoa yhtään enempää, kun en tiedä, mitä Töölön Matkatoimistossa on tapahtunut.

Astrid Thors /r:

Värderade talman! På riksdagsledamot Janssons fråga med anledning av Flying Finns konkurs för ett år sedan konstaterade trafikminister Luhtanen att hon skulle sammankalla ett möte så att Finland kunde ge sin input när det gäller konkurser och säkerheter för de här så kallade billigflygen. Jag vill fråga minister Luhtanen:

Har ni sammankallat det möte som ni lovade riksdagsledamot Jansson och vilken input kommer det att vara? Det stämmer som minister Luhtanen sade att det pågår ett arbete inom EU för att utreda saken. Är det här enda förslaget som man tänker på när det gäller billigbolagen, att det skulle uppgöras listor?

Arvoisa puhemies! Riksdagsman Janssonin kysymykseen Flying Finnin konkurssista ministeri Luhtanen totesi viime vuonna, että hän kutsuisi koolle kokouksen, jossa asianomaiset ministeriöt katsoisivat tätä halpalentoyhtiöiden ongelmaa, jotta Suomi voisi antaa inputia EU:n valmisteluun. Onko tätä inputia valmisteltu? Onko kokousta pidetty?

Ja vielä siihen, kun ministeri Luhtanen totesi, että EU:ssa on valmisteilla niin sanotut listat: Onko tämä ainoa, ja katsotteko, että listat turvaisivat kuluttajien oikeuksia riittävällä tavalla, jos EU näin säätää?

Liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen

Arvoisa puhemies! Missään tapauksessa listat eivät ole ainoa asia, mikä takaa turvallisuuden ja takaa matkustajille sen, että he voivat turvallisesti valita näitä lentoyhtiöitä, mutta se on eräs keino, ja se keino on nyt valmisteilla nimenomaan EU:ssa.

Kyllä me olemme siitä täysin tietoisia, että tällaisilla listoilla on myös negatiivisia vaikutuksia, ne eivät ole missään nimessä yksiselitteisiä. Mutta siitä on kuitenkin lähdettävä, että tämä halpalentoyhtiöiden kilpailu on tällä hetkellä kova ja ensimmäisenä, kun lippujen hinnat pidetään alhaisina, tingitään nähdäkseni turvallisuudesta ja myös — nyt on käynyt ilmi — erilaisista vammaisille ja muille tarkoitetuista palveluista. Ennen kaikkea tässä turvallisuusasiassa meidän lähtökohtamme on se, että vaikutamme tämän listan syntymiseen niin, että se olisi mahdollisimman vähän vaurioittava.

Tästä ministerien (Puhemies koputtaa) koollekutsumisesta: tätä on edistetty virkamiestasolla, ja se liittyy nimenomaan tähän EU-asian valmisteluun.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.