Täysistunnon pöytäkirja 81/2007 vp

PTK 81/2007 vp

81. TORSTAINA 15. MARRASKUUTA 2007 kello 16

Tarkistettu versio 2.0

12) Laki perintö- ja lahjaverolain 55 §:n muuttamisesta

 

Bjarne Kallis /kd(esittelypuheenvuoro):

Arvoisa herra puhemies! Hallitusohjelman mukaan hallituksella on tarkoitus vapauttaa sukupolvenvaihdokset kokonaan verosta. Tämä hallitusohjelmaan merkitty kirjaus on tuottanut jonkin verran vastustusta. Professoripiireissä monet katsovat, että tällaiseen ei pitäisi mennä, että yhden ryhmän perintövero- ja lahjavero poistettaisiin kokonaan, kun samanaikaisesti toiset joutuvat maksamaan samanlaisesta omaisuudesta huomattavan veron. Ilmeisesti hallitusneuvotteluissa ja hallitusohjelmaa kirjoitettaessa otettiin tämä seikka huomioon, kun hallitusohjelmaan merkittiin ilmaisu, että tämä koskisi vain "aitoja" yrityksiä ja siihen sisällytettiin myöskin maa- ja metsäyritykset. Koska tämä on tuottanut ongelmia, se on sitten johtanut siihen, että hallitus ei ole kyennyt eduskunnalle esitystä antamaan. Hallitus ei ole keksinyt sellaista muotoa tälle verovapaudelle niin, ettei tämmöisiä veronkiertoteitä syntyisi.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että olisi toivottavaa, että sukupolvenvaihdoksia edistettäisiin. Pidän myöskin aika lailla oikeana, että nämä vapautettaisiin verosta. Haluan kuitenkin todeta, että tänä päivänä sukupolvenvaihdoksissa vero on varsin vaatimaton. Se on pahimmassa tapauksessa hieman päälle 6 prosenttia, mutta käytännössä 1, 2 tai 3 prosenttia. Tämä johtuu siitä, että viime kaudella sukupolvenvaihdoksia koskeva verolainsäädäntö muutettiin niin, että verotusarvoksi sukupolvenvaihdoksissa otetaan 40 prosenttia omaisuuden verotusarvosta.

Otan yhden konkreettisen esimerkin:

Keski-Pohjanmaalla pellon käypä arvo on noin 5 000 euroa. Sen verotusarvo on alle 1 000 euroa, ja kun siitä otetaan huomioon vain 40 prosenttia, niin sukupolvenvaihdoksissa verotuksen pohjaksi, verotuksen perustaksi, tulee tuollainen 300—400 euroa hehtaarilta. Jos ajattelemme vaikkapa 100 hehtaarin tilaa, niin sen käypä arvo on 500 000. Verotuksessa otetaan kuitenkin huomioon vain 30 000 ja 30 000:sta menee noin 5 000 euroa veroihin eli tuollaisessa sukupolvenvaihdoksessa veroprosentti on 0,5. Eli toisin sanoen sukupolvenvaihdoksista syntyvä vero ei ole tänä päivänä mitenkään suuri.

Mutta jotta tuo hallituksen tavoite toteutuisi, jotta yhä edelleen edistettäisiin sukupolvenvaihdoksia, olen tehnyt lakialoitteen, että tuota viime kaudella muutettua pykälää, jonka mukaan verotusarvosta vähennetään 60 prosenttia ja verotuksen pohjaksi pannaan 40 prosenttia, muutetaan niin, että vähennys olisi 90 prosenttia ja 10 prosenttia olisi verotuksen pohjana silloin, kun sukupolvenvaihdoksen muut kohdat täyttyvät. Tämä ei merkitsisi minkäänlaista muutosta verotuskäytäntöön, vaan vanha käytäntö, johon ei ole liittynyt mitään ongelmia, jatkuisi ja hallituksen tavoite vapauttaa sukupolvenvaihdokset verosta toteutuisi lähes täysin.

Esko Kiviranta /kesk:

Arvoisa puhemies! Ed. Kalliksen lakialoite uskoakseni herättää tiettyä ymmärtämystä ja sympatiaa hallituspuolueidenkin perintö- ja lahjaverotusta hyvin tuntevien kansanedustajien keskuudessa. Täytyy sanoa, että ei tämä ed. Kalliksen ehdottama lopputulos niin hullumpi vaihtoehto olisi ollut hallitusohjelmassakaan, vaikka tietysti perintö- ja lahjaverosta vapauttaminen on tietyllä tavalla vielä parempi.

Tällä ehdotuksella, minkä ed. Kallis tässä nyt tekee, vältettäisiin ilmeisesti tai ainakin voitaisiin välttää tämä hankala rajanveto aidon yritysvarallisuuden ja muun yrityksen varallisuuden kesken. Sillä olisi tietysti myöskin sitten luovutusvoittoverotuksessa tietty verovelvolliselle edullinen vaikutus.

Pelkäänpä, että tämä juna on jo mennyt. Kun hallitusohjelmassa on luvattu vapauttaa yritystoiminnan ja maa- ja metsätalouden jatkaja perheyrittäjyyden edistämiseksi kokonaan perintö- ja lahjaverosta, niin siitä on vaikea tinkiä, mutta ymmärrän hyvin ed. Kalliksen ehdotuksen motiivit.

Lauri Oinonen /kesk:

Arvoisa puhemies! Käsiteltävän aloitteen osalta totean, että hallituksen esitys on tässä asiassa parempi, ja kannatan hallituksen esityksen mahdollisimman nopeaa toteutumista kuitenkin sillä ajatuksella, että perittävän omaisuuden rajaa voitaisiin ensimmäisessä perintöveroluokassa elikkä lähiomaisten kohdalla edelleen nostaa, ja samoin näkisin, että metsätalouden harjoittajien sellaista rajaamista, ketkä ovat aidosti metsätalousyrittäjiä, ei tehtäisi, vaan metsäomaisuus kokonaisuudessaan tekemäni lakialoitteen mukaan katsottaisiin perintöverosta muun varallisuuden myötä verovapaaksi. Toivon, että hallituksen esitys etenee ja että hallitus valmistelemallaan linjalla voi myös korottaa perintöveron vapaan omaisuuden rajoja lähiomaisten ollessa kyseessä.

Bjarne Kallis /kd:

Arvoisa herra puhemies! Nyt on valitettavasti vaan niin, että hallitus ei ole mitään esitystä vielä antanut, koska hallitus on hallitusohjelmaan tehnyt sellaisen kirjauksen, joka tekee esityksen antamisen erittäin vaikeaksi. Sitten kun hallituksen esitys aikanaan tulee, jos se tulee, niin tietenkin minä tulen vertaamaan sitä tähän lakialoitteeseen, ja olen täysin vakuuttunut siitä, että esittämäni lakialoite tulee olemaan selvästi parempi kuin hallituksen esitys, jos hallitus aikoo todella toimia, niin kuin se on hallitusohjelmaan kirjannut. Tämä on synnyttänyt vastustusta yrittäjien piireissä, tiedemiesten piireissä ja verottajapiireissä ja tulee olemaan erittäin vaikea soveltaa ilman, että nämä veronkiertotapaukset lisääntyisivät.

Esko Kiviranta /kesk:

Arvoisa puhemies! Haluaisin kommentoida tätä, kun ed. Kallis sanoi, että hallituksella olisi ollut vaikeuksia valmistella tätä esitystä. Se ei pidä paikkaansa. Tämä esitys on vaan jäänyt muiden, tätäkin kiireellisemmin valmisteltavien esitysten takia nyt valmisteltavaksi. Tämä alustava valmisteluhan on nyt ollut pari kolme viikkoa käynnissä, ja sitä tehdään koko ajan. Onhan tässä nyt sekin mahdollisuus, että perintö- ja lahjaverosta vapauttamisen pohjalta tehdään vielä parempi laki kuin ed. Kallis esittää, ja näin minä toivon tässä käyvän.

Keskustelu päättyi.