LISÄTALOUSARVIOALOITE 42/2005 vp

LTA 42/2005 vp - Kari Kärkkäinen /kd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen poliisin toimintamenoihin

Eduskunnalle

Avoinna olevien poliisin virkojen välitön täyttäminen on tärkeää tilanteessa, jossa huumausainerikollisuus levittäytyy yhä uusille alueille. Resurssipula on aiheuttanut normaalin päivystysvalmiuden heikentymistä ja lisännyt kansalaisten turvattomuuden tunnetta, kun virka-avun saaminen on viivästynyt etenkin syrjäseuduilla. Tavanomaisen poliisityön lisäksi resursseja tarvitaan monimutkaistuvan talousrikollisuuden selvittämiseen ja kansainvälisten rikollisverkostojen torjumiseen.

Kymmenen miljoonan euron lisäpanostuksella saataisiin noin 250 poliisin virkaa täytettyä vuodeksi. Tämä aloite on osa kristillisdemokraattien vaihtoehtobudjettia ja kriminaalipoliittista toimenpideohjelmaa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2005 toiseen lisätalousarvioon momentille  26.75.21 lisäyksenä 2 000 000 euroa poliisin toimintamenoihin.

Helsingissä 18 päivänä lokakuuta 2005

  • Kari Kärkkäinen /kd
  • Sari Essayah /kd
  • Bjarne Kallis /kd
  • Leena Rauhala /kd
  • Päivi Räsänen /kd