TALOUSARVIOALOITE 210/2010 vp

TAA 210/2010 vp - Toimi Kankaanniemi /kd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen nuorten työllistämiseen

Eduskunnalle

Työttömyys on erittäin voimakkaassa kasvussa. Nuorten työttömyys on lisääntynyt ja pahenee edelleen suhteellisesti selkeästi nopeammin kuin työttömyys kokonaisuudessaan. Lyhyehkökin työttömyys vaarantaa nuoren elämänhallintaa ja osalle nuorista se uhkaa johtaa pitkäaikaiseen syrjäytymiseen. Laaja nuorisotyöttömyys on erittäin vakava ongelma, jonka seuraukset ovat kauaskantoisia.

Hallituksen talousarvioehdotuksessa ei ole osoitettu riittäviä toimenpiteitä ja varoja nuorten työttömyyden ehkäisemiseksi. Ns. pitkä momentti, jonka määrärahaa hallitus vuoden 2009 varsinaisessa talousarviossa leikkasi, ei ole oikeassa suhteessa erittäin huolestuttavaan työttömyyskehitykseen.

Aloitteessa esitetään, että talousarviossa työllistämis-, koulutus- ja erityistoimiin lisätään 10 miljoonaa euroa ja lisäys kohdistetaan nuorten työllistymisen edistämiseen.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  32.30.51 lisäyksenä 10 000 000 euroa nuorten työllistämisen edistämiseen.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Toimi Kankaanniemi /kd