TALOUSARVIOALOITE 542/2007 vp

TAA 542/2007 vp - Tuija Nurmi /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lahden keskusta-alueen kehittämiseen

Eduskunnalle

Lahden keskusta-alue toimii Päijät-Hämeen maakunnan keskuksena. Keskusta-alueen kehittämiseksi on tehty lukuisia suunnitelmia ja periaatepäätöksiä. Lahden keskustan erityisluonteesta johtuen toteutukseen ei ole ollut riittävästi varoja. Kaupunkikultuuriin olennaisesti kuuluvat 1—2 hengen pienyritykset ovat vaarassa kadota, ellei keskustan vetoivoimaisuutta ja viihtyisyyttä saada parannettua.

Infrastrukstuurin ja toimivuuden parantamiseen tähtäävät suunitelmat edellyttäisivät lähivuosina yli 30 miljoonan euron panostusta, joka tulisi lähes kokonaan kaupungin kustannettavaksi. Lahden kaupunkirakenteesta johtuen ns. vanhan keskustan alueella ei ole sellaisia liike-elämän hankkeita, jotka olisivat lähdössä merkittävällä tavalla mukaan keskusta-alueen viihtyvyyttä parantavien liikenne- ja pysäköintijärjestelyjen kustannuksiin.

Liike-elämän osuus on sen sijaan ollut vertailukaupungeissa ratkaiseva torinaluspysäköintiratkaisujen toteutuksessa. Lahden kaupungin kireä taloustilanne ei näytä suovan tähän lähivuosina mahdollisuuksia. Lahden kaupunkia vaivaa edelleen suuri työttömyys (elokuussa 2007 työttömyysprosentti oli 12,3 %, koko maan luku oli 7,9 %).

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  32.50.43 lisäyksenä 3 000 000 euroa Lahden keskusta-alueen kehittämiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Tuija Nurmi /kok
  • Jouko Skinnari /sd
  • Satu Taiveaho /sd
  • Matti Kauppila /vas
  • Timo Heinonen /kok
  • Päivi Räsänen /kd
  • Risto Autio /kesk
  • Kirsi Ojansuu /vihr
  • Tarja Filatov /sd
  • Jari Koskinen /kok
  • Juha Rehula /kesk
  • Ilkka Viljanen /kok