TALOUSARVIOALOITE  659/2010 vp

TAA 659/2010 vp - Pentti Oinonen /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Joensuun toimivan karjalan kielen ja kulttuurin osaamiskeskuksen toimintaan

Eduskunnalle

Joensuussa toimiva karjalan kielen ja kulttuurin osaamiskeskus tarvitsee varoja toimintaansa. Opetusministeriöltä ei ole avustusta vielä toimintaan saatu, vaikka osaamiskeskus on karjalan kielen ja kulttuurin säilymisen kannalta välttämätön. Karjalan kieli sai ei-alueellisen vähemmistökielen aseman joulukuussa 2009.

Keskuksen käynnistämistä ovat tukeneet Pohjois-Karjalan maakuntaliitto ja Joensuun kaupunki, mutta jatkuva tuki on suurelta osin yhä avoinna. EU:n ohjelmista on mahdollista saada tukea 30—40 % hyväksytyistä menoista. Myöskään ulkoministeriön lähialuetukea ei hakemuksista huolimatta ole vielä saatu.

Osaamiskeskus tarvitsee vuodeksi 2011 avustuksen suuruudeltaan 50 000 euroa käytettäväksi toimihenkilöiden palkkakuluihin. Keskuksen toiminta luo suoraan ja välillisesti useita uusia työpaikkoja pahasta työttömyydestä kärsivään Pohjois-Karjalaan.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  29.80.50 lisäyksenä 50 000 euroa Joensuun toimivalle karjalan kielen ja kulttuurin osaamiskeskukselle.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Pentti Oinonen /ps
  • Raimo Vistbacka /ps
  • Pirkko Ruohonen-Lerner /ps
  • Pertti Virtanen /ps
  • Pietari Jääskeläinen /ps