TALOUSARVIOALOITE 966/2007 vp

TAA 966/2007 vp - Unto Valpas /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen alueelliseen kuljetustukeen

Eduskunnalle

Pohjois- ja Itä-Suomessa sijaitsevia pieniä ja keskisuuria yrityksiä rasittavat muita korkeammat kuljetuskustannukset pitkien etäisyyksien vuoksi. Tämän vuoksi niille on suunnattu alueellista kuljetustukea, joka onkin parantanut selvästi näiden alueiden pk-yritysten kilpailukykyä. Tämä tukijärjestelmä on myös vaikuttanut osaltaan myönteisesti aluekehitykseen ja työpaikkojen säilymiseen.

Viime vuosina budjetoitu kuljetustuki on kuitenkin ollut aivan liian pieni tarpeisiin nähden. Vuoden 2006 talousarvioissa tuki oli 3 540 000 euroa ja tänä vuonna 3 840 000 euroa, eikä ensi vuodellekaan ole budjetoitu tukea riittävästi, sillä määrärahaa on varattu vain 5 000 000 euroa. Esimerkiksi Ruotsissa vastaava asia on hoidettu paremmin. Kuljetustuen korottaminen on erittäin tärkeää Pohjois- ja Itä-Suomen kilpailukyvyn, kehittymisen ja elinvoimaisuuden kannalta.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  32.30.44 lisäyksenä 5 000 000 euroa alueelliseen kuljetustukeen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Unto Valpas /vas
  • Merja Kyllönen /vas
  • Markus Mustajärvi /vas