Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Anders Adlercreutz

Anders Adlercreutz

Nykyinen kansanedustaja

Ruotsalainen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3004

Sähköposti:

anders.adlercreutz(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

arkkitehti, yrittäjä

Vaalipiiri:

Uudenmaan vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Kansliatoimikunta (varajäsen) 19.06.2019–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Verojaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 15.10.2021–
Asunto- ja ympäristöjaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Puolustusvaliokunta (jäsen) 18.06.2019–
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 18.06.2019–

Tehtävät eduskuntaryhmässä:

  • Ruotsalainen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 07.06.2019–

Avustaja:

Anni Dahlén,  
Puhelin: 09 432 4008
Sähköposti: anni.dahlen(at)eduskunta.fi