Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Hanna Kosonen

Hanna Kosonen

Nykyinen kansanedustaja

Keskustan eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   22.04.2015–

Puhelin:

09 432 3069

Sähköposti:

hanna.kosonen(at)eduskunta.fi

Kotisivu:

Ammatti / arvo:

filosofian maisteri, yrittäjä

Vaalipiiri:

Kaakkois-Suomen vaalipiiri 22.04.2015–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Puhemiesneuvosto (jäsen) 16.09.2022–
Suuri valiokunta (jäsen) 28.09.2022–
Ympäristövaliokunta (jäsen) 15.09.2020–, (Puheenjohtaja) 16.09.2022–
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 08.06.2021–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 16.09.2022–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • tiede- ja kulttuuriministeri (Rinne) 09.08.2019–09.12.2019
  • tiede- ja kulttuuriministeri (Marin) 10.12.2019–05.08.2020

Avustaja:

Jasmin Rikkonen,  
Puhelin: 09 432 4188, 050 911 3281
Sähköposti: jasmin.rikkonen(at)eduskunta.fi