Ohita päänavigaatio

Siirry sisältöön

Merja Kyllönen

Merja Kyllönen

Nykyinen kansanedustaja

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.2007–19.04.2015, 17.04.2019–

Puhelin:

09 4323091

Sähköposti:

merja.kyllonen(at)eduskunta.fi

Edustajantoimi keskeytynyt:

01.07.2014 - 21.04.2015
Toimi Euroopan parlamentin jäsenenä
Tilalla: Katja Hänninen /vas
23.04.2019 - 02.07.2019
Toimi Euroopan parlamentissa
Tilalla: Risto Kalliorinne /vas

Ammatti / arvo:

bioanalyytikko

Vaalipiiri:

Oulun vaalipiiri 03.07.2019–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Suuri valiokunta (jäsen) 05.09.2019–, (Toinen varapuheenjohtaja) 06.09.2019–
Suuren valiokunnan työjaosto (Toinen varapuheenjohtaja) 06.09.2019–
Valtiovarainvaliokunta (jäsen) 14.10.2020–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 16.10.2020–
Maatalousjaosto (lisäjäsen) 06.09.2019–
Liikennejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 02.09.2020–
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 26.09.2019–31.05.2023
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (jäsen) 10.09.2019–

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • liikenneministeri (Katainen) 22.06.2011–03.04.2014

Avustaja:

Laura Asikainen, eduskuntaryhmän avustaja
Puhelin: 09 432 4001, 050 465 1014
Sähköposti: laura.asikainen(at)eduskunta.fi