Viimeksi julkaistu 2.7.2025 19.11

Eduskunnan vastaus EV 12/2023 vp HE 13/2023 vp  Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annetun lain muuttamisesta

Asia

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annetun lain muuttamisesta (HE 13/2023 vp). 

Valiokuntakäsittely

Valiokunnan mietintö: Talousvaliokunta (TaVM 1/2023 vp). 

Päätös

Eduskunta on hyväksynyt seuraavan lain: 

Laki Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annetun lain muuttamisesta 

Eduskunnan päätöksen mukaisesti  
lisätään Kilpailu- ja kuluttajavirastosta annettuun lakiin (661/2012) uusi 1 a luku seuraavasti: 
1 a luku 
Ulkomaisia tukia koskevan asetuksen mukaiset tehtävät 
7 b § 
Tarkastukset ulkomaisia tukia koskevan asetuksen perusteella 
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tulee toimittaa Euroopan komission pyynnöstä tarkastus elinkeinonharjoittajan hallinnassa olevissa liike- ja varastotiloissa, maa-alueilla ja kulkuneuvoissa sisämarkkinoita vääristävistä ulkomaisista tuista annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2022/2560, jäljempänä EU:n asetus, 14 artiklan 7 kohdan mukaisesti noudattaen tarkastuksen suorittamisessa kilpailulain elinkeinonharjoittajien liiketiloissa tehtäviä tarkastuksia koskevia menettelysääntöjä. 
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tulee Euroopan komission pyynnöstä avustaa komissiota tarkastuksen suorittamisessa EU:n asetuksen 14 artiklan 5 kohdan mukaisesti. Poliisin velvollisuudesta antaa virka-apua säädetään poliisilain (872/2011) 9 luvun 1 §:ssä. 
7 c § 
Tietojenvaihto ulkomaisia tukia koskevan asetuksen perusteella 
Euroopan komission tietopyyntöihin perustuvasta tiedonsaantioikeudesta EU:n asetuksen perusteella säädetään asetuksen 13 artiklassa.  
Kilpailu- ja kuluttajavirasto toimii kansallisena yhteysviranomaisena niissä EU:n asetuksen 13 artiklan 5 kohdassa tarkoitetuissa tilanteissa, joissa Euroopan komission tiedossa ei ole, mille kansalliselle viranomaiselle tai 3 momentissa tarkoitetulle hankintayksikölle tietopyyntö tulisi osoittaa. Kilpailu- ja kuluttajavirasto toimii yhteysviranomaisena myös niissä EU:n asetuksen oma-aloitteista tietojen toimittamista koskevan 35 artiklan 1 kohdassa tarkoitetuissa tilanteissa, joissa muu kansallinen viranomainen tai 3 momentissa tarkoitettu hankintayksikkö ei toimita tietoa suoraan komissiolle.  
Kilpailu- ja kuluttajavirastolla on oikeus salassapitosäännösten estämättä saada EU:n asetuksen 13 artiklan 5 kohdassa ja 35 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja tietoja toiselta viranomaiselta, hankintalain 5 §:ssä tarkoitetulta hankintayksiköltä ja erityisalojen hankintalain 5 §:ssä tarkoitetulta hankintayksiköltä ja luovuttaa tiedot edelleen Euroopan komissiolle.  
Kilpailu- ja kuluttajavirasto ei saa käyttää 3 momentin nojalla saamiaan tietoja muihin tarkoituksiin kuin Euroopan komission EU:n asetukseen perustuvan tiedonsaantioikeuden toteuttamiseen. 
 Voimaantulopykälä tai –säännös alkaa 
Tämä laki tulee voimaan    päivänä       kuuta 20  . Lain 7 b §:ää sovelletaan kuitenkin vasta 12 päivästä tammikuuta 2024. 
 Lakiehdotus päättyy 
Helsingissä 24.10.2023 

Eduskunnan puolesta

puhemies   
pääsihteeri