Viimeksi julkaistu 19.4.2021 16.50

Talousarvioaloite TAA 127/2020 vp 
Marko Kilpi kok ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä seututien 455 liittymän parantamiseen Joroisissa (1 700 000 euroa)

Eduskunnalle

Seututien 455 (Pieksämäentie) ja maantien 15323 (Järvikyläntie) liittymässä on erittäin paljon raskasta liikennettä alueella toimivien lukuisten yritysten vuoksi. Järvikyläntien suurimmat liikennettä aiheuttavat yritykset ovat Famifarm Oy, Järvikylän kartano ja siirtonurmea tuottavat yritykset. 

Pieksämäen tie on poikkileikkaukseltaan kapea ja päällysteen huonokuntoisuuden vuoksi no-peusrajoitusta on jouduttu alentamaan Järvikyläntien liittymästä Joroisten keskustan suuntaan. Järvikyläntien liittymä sijaitsee lähellä jyrkkää kaarretta, mikä heikentää merkittävästi liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta. Raskaalle liikenteelle liittymä on ongelmallinen pituuskaltevuuden vuoksi erityisesti talviolosuhteissa, jolloin ajoneuvot usein juuttuvat kiinni liittymässä pysähtymisen vuoksi. Myös liittymän näkemät ovat puutteelliset. Liittymässä ja lähialueella on tapahtunut useita liikenneonnettomuuksia. 

Liittymäjärjestelyt parantavat merkittävästi liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta. Lisäksi elinkeinoelämän kuljetusten toimintavarmuus paranee viivästysten vähentyessä erityisesti talviaikaan. Liittymäjärjestelyistä on laadittu tiesuunnitelma v. 2020. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 1 700 000 euroa momentille 31.10.20 seututien 455 ja maantien 15323 liittymän parantamiseen Joroisissa.  
Helsingissä 16.10.2020 
Marko Kilpi kok 
Jussi Wihonen ps 
Sari Essayah kd 
Sanna Antikainen ps 
Tuula Väätäinen sd 
Hannakaisa Heikkinen kesk 
Markku Eestilä kok 
Matti Semi vas 
Merja Mäkisalo-Ropponen sd 
Minna Reijonen ps