Viimeksi julkaistu 28.7.2025 16.51

Talousarvioaloite TAA 139/2024 vp 
Hanna-Leena Mattila kesk 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Himangan Pohjoisen Satamatien jalankulku- ja pyöräilytien rakentamisen jatkamiseen (500 000 euroa)

Eduskunnalle

Kalajoen Himangalla tarvitaan jatkorahoitus jalankulku- ja pyörätien rakentamiseen Himangalla olevan Pohjoisen satamatien (maantie 18031) varteen välille Puojilahti—Pikku-Mansikan saari. 

Jatkettavan jalankulku- ja pyörätien pituus on kolme kilometriä. Se on viimeinen osa valtatieltä 8 Pikku-Mansikan saareen rakennettavasta jalankulku- ja pyörätiestä, jonka koko pituus on viisi kilometriä.  

Vuosi sitten eduskunnan myöntämällä 400 000 euron avustuksella Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on yhteistyössä Kalajoen kaupungin kanssa teettänyt kesän 2023 aikana jalankulku- ja pyörätien rakentamissuunnitelman kyseiselle tieosuudelle. Suunnitelma ja kustannusarvio valmistuu vuoden 2024 aikana. Sen jälkeen ELY-keskus kilpailuttaa hankkeen yhden tai useamman osaurakan ja käynnistää rakentamisen, kun koko rahoitustarve saadaan koottua. Kalajoen kaupunki osaltaan rahoittaa kyseessä olevan jalankulkupyörätien rakentamista vuosien 2024—2025 talousarvioihin varatuilla määrärahoilla. 

Toteutuessaan hanke parantaa ratkaisevasti liikenneturvallisuutta kyseisellä tieosuudella. Pohjoisen Satamatien vaikutuspiirissä on niin paljon tien käyttäjiä erilaisilla kulku- ja ajoneuvoilla, että jalankulku- ja pyöräilytien rakentamiselle on asialliset ja todenmukaiset perusteet, jotta liikenne kyseisellä tieosuudella olisi kaikille turvallista. 

Myös Oulun poliisilaitos on kirjallisesti puoltanut hanketta, samoin muut paikalliset tahot.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 500 000 euroa momentille 31.10.20 Himangan Pohjoisen Satamatien jalankulku- ja pyöräilytien rakentamisen jatkamiseen. 
Helsingissä 4.10.2024 
Hanna-Leena Mattila kesk