Viimeksi julkaistu 20.3.2026 12.00

Kirjallinen kysymys KK 97/2026 vp 
Olga Oinas-Panuma kesk ym. 
 
Kirjallinen kysymys poliisiasemien sulkemisista

Eduskunnan puhemiehelle

Poliisihallitus suunnittelee 21 toimipisteen tai poliisiaseman sulkemista. Syyksi on kerrottu operatiivisen suorituskyvyn tehostaminen ja muuttoliike. Sulkemisia on kaavailtu Itä-Suomen, Itä-Uudenmaan, Lapin, Lounais-Suomen, Länsi-Uudenmaan, Oulun, Pohjanmaan ja Sisä-Suomen alueille. Poliisiasemaverkostosta säädetään sisäministeriön asetuksella, jonka allekirjoittaa sisäministeri. 

Poliisiasemien sulkeminen heikentäisi erityisesti maaseudun ja harvaan asuttujen alueiden turvallisuutta sekä turvallisuuden tunnetta. Nyt, kun turvallisuuden tunne on monestakin syystä uhattuna, ei valtiovallan pitäisi ruokkia alueille lisää epävarmuutta, vaan huolehtia koko Suomen turvallisuudesta reuna-alueita myöten. Keskusta on tukenut poliisimäärän kasvattamista ja rahoituksen lisäämistä. On merkillistä, että siitä ei riitä maaseudulle jaettavaksi vaan käy päinvastoin, poliisi lähtee kokonaan. Poliisiasemien sulkemisten jälkeen poliisin näkyvyys kunnan alueella lakkaisi eikä sitä paikkaamaan riitä silloin tällöin kylän raitilla pyörähtävä poliisipartio.  

Sulkeminen kasvattaisi etäisyyksiä palveluihin. Lähipalveluiden katoaminen heikentäisi poliisin reagointikykyä ja ihmisten turvallisuuden tunnetta. On kummallista, jos esimerkiksi Ii—Haukipudas-alue, jossa asuu kuitenkin kymmeniä tuhansia ihmisiä, voidaan jättää vähemmälle palvelulle. Tai Taivalkoski, jossa välimatkat ovat jo nyt pitkät.  

On myös täysin auki, mitä palveluita mahdollisesti säilyy vai säilyykö mitään. Esimerkiksi aseluvat vaativat käyntiä fyysisissä poliisin lupapalvelupisteissä. Lupapalvelut ovatkin luultavasti käytetyin palvelu, jonka karkaaminen kauas johtaa usein siihen, että puoli päivää tai jopa koko päivä pitää käyttää palvelun saamiseksi. Jos käytössä ei ole autoa, niin lisää hankaluuksia tulee edes päästä palveluiden äärelle heikkojen tai kokonaan puuttuvien joukkoliikenneyhteyksien vuoksi. On väärin, että vaiva ja kustannukset kaadetaan palveluja tarvitseville ihmisille.  

Usein on luotu mielikuvaa siitä, että maaseutu ei tarvitse poliiseja, koska siellä ei mitään tapahdu. Todellisuudessa maaseudulla on tilanne, että on turha soittaa poliisia, koska poliisi ei tule tai tuleminen kestää pitkään. Kiinnijäämisriski pikkupäissään autolla ajelemisesta vähenee ja monenlainen muukin pikkurikollisuus voi lisääntyä, kun poliisia ei enää näy. Samalla menetetään myös paikallistuntemus, joka on pienemmillä paikkakunnilla ollut kullanarvoinen taito rikosten ehkäisyssä ja niiden selvittämisessä.  

Ihmisten luottamus poliisiin voi heikentyä, kun ihmiset eivät voi luottaa enää siihen, että poliisin apua saa viivytyksettä. Riski omankädenoikeuden käyttämiselle kasvaa. Myös se, että aletaan perustaa viranomaistoiminnan ulkopuolisia kodinturvajoukkoja. 

Vaikka julkisuudessa säästöistä ei olekaan juuri puhuttu, niin tiloista luopumisella tai poliisiaseman sulkemisella tavoiteltaneen myös säästöjä. Poliisi voi budjetistaan ehkä säästää toimitilakustannuksissa. Nyt lakkautusuhan alla olevien poliisilaitosten tilat ovat saattaneet olla edullisia käyttökustannuksiltaan. Lopullinen tulos säästöissä voikin kääntyä päinvastaiseksi. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ja eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitämme asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Oletteko aikeissa hyväksyä Poliisihallituksen suunnitelman poliisiasemien lakkauttamisista, 
tunnistatteko huolen siitä, että poliisiasemien lakkauttaminen heikentää erityisesti maaseudun ja harvaan asuttujen alueiden turvallisuutta sekä turvallisuuden tunnetta, 
kuinka lupapalvelut ja alueen paikallistuntemus turvataan ja  
millaisia säästöjä sulkemisilla tavoitellaan? 
Helsingissä 19.3.2026 
Olga Oinas-Panuma kesk 
 
Hanna Räsänen kesk 
 
Mauri Kontu kesk 
 
Mika Riipi kesk 
 
Markku Siponen kesk 
 
Timo Mehtälä kesk 
 
Hilkka Kemppi kesk 
 
Mikko Polvinen kesk 
 
Vesa Kallio kesk 
 
Mikko Savola kesk 
 
Anne Kalmari kesk 
 
Antti Kaikkonen kesk 
 
Antti Kurvinen kesk 
 
Eerikki Viljanen kesk 
 
Eeva Kalli kesk