Viimeksi julkaistu 19.2.2026 18.33

Pöytäkirjan asiakohta PTK 10/2026 vp Täysistunto Torstai 19.2.2026 klo 16.00

2.7. Suullinen kysymys epäsäännöllistä työtä tekevien sosiaaliturvan vahvistamisesta (Mikko Ollikainen r)

Suullinen kysymysSKT 21/2026 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Edustaja Ollikainen, olkaa hyvä. 

Keskustelu
16.54 
Mikko Ollikainen :

Ärade talman! Vårt arbetsliv ser annorlunda ut i dag än vad det gjorde då våra system kring utkomststöd skapades. Allt fler får inte en månadslön, utan de får lön från många olika källor. Tyvärr känner vårt socialskyddssystem inte igen dessa otypiska sätt att arbeta. SFP har länge arbetat för att åtgärda den här situationen, och det här arbetet bär nu frukt. 

Arvoisa puhemies! Työelämä ja tavat tehdä työtä muuttuvat. Esimerkiksi luovilla aloilla on varsin tavallista, että tulot muodostuvat projektitöistä, freelancetehtävistä, yrittäjyydestä ja apurahoista. RKP on pitkään tehnyt töitä, jotta sosiaaliturvajärjestelmämme paremmin tunnustaisi tällaiset työtavat. Siksi olemme iloisia, että ehdotus yhdistelmävakuutuksesta on nyt lähtenyt lausuntokierrokselle, jonka tarkoituksena on nimenomaan vahvistaa toimeentulon suojaverkkoa. Arvoisa ministeri Grahn-Laasonen, miten työ epäsäännöllistä työtä tekevien sosiaaliturvan vahvistamiseksi etenee? 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Grahn-Laasonen, olkaa hyvä. 

16.55 
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Hyvin etenee, ja tämä on uudistus, jota on useampi edellinenkin hallitus yrittänyt ja pyrkinyt tekemään, mutta Orpon hallitus vie sen maaliin. Kyse on siitä, että huomioidaan ja tunnistetaan työn murros ja muutos. Jatkossa työttömyysturvaa voi kerryttää myös monimuotoisesta työstä, jos työskentelee esimerkiksi yhtäaikaisesti sekä palkansaajana että yrittäjänä, ja voi olla esimerkiksi luovilla aloilla tavallista, että on myös vaikkapa apurahatuloja. Lisäksi tämä ulottuu myös perhehoidon palkkioihin, mikä on tärkeä parannus. 

Tämä yhdistelmävakuutus on nyt lausuntokierroksella. Odotamme siitä palautetta. On tehty todella hyvää yhteistyötä muun muassa luovien alojen kanssa, jotka ovat tätä pitkään ajaneet. Tämä muutos on tarkoitus saada mahdollisimman sujuvasti, nopeasti eteenpäin. Muutenkin tarvitsemme lainsäädäntöä, joka tuo turvaa erilaisessa työn murroksessa oleville ihmisille. Tietysti tämä kehitys tulee vain kiihtymään. 

Kysymyksen käsittely päättyi.