Senast publicerat 29-07-2025 17:05

Punkt i protokollet PR 104/2024 rd Plenum Torsdag 17.10.2024 kl. 16.01—20.46

2.2. Muntlig fråga om regeringens tillväxtåtgärder (Harry Harkimo liik)

Muntligt spörsmålMFT 172/2024 rd
Muntlig frågestund
Talman Jussi Halla-aho
:

Ledamot Harkimo, varsågod. 

Debatt
16.34 
Harry Harkimo liik :

Kiitos, arvoisa puhemies! Kasvun edellytykset ja ne asiat, mitä te olette tehneet kasvun kannalta — en ota kantaa niihin yksittäisiin, katson vain niitä lukuja, mitä on tulossa koko ajan: Yritykset menevät konkurssiin. Olen 40 vuotta ollut yrittäjänä ja puhunut yrittäjien kanssa, ja heillä kauppa ei tänä päivänä vain käy. Se on fakta. Autokauppa ei käy, ravintoloissa keskiostos on paljon pienempi. Eli talous menee kauheata vauhtia alamäkeä koko ajan. Se on täydellinen fakta. 

Valtiovarainministeriö ilmoittaa 1,7 prosentin noususta ensi vuodeksi, he ilmoittivat tällekin vuodelle 1,5 prosenttia, ja se taitaa olla miinus 0,2 — siihen ei kannata tuudittautua. Suomen Pankki on ilmoittanut prosentista, ja he ovat aina lähimpänä totuutta. Mutta nämä teidän kasvuasiat: ne eivät vain toimi. Sehän on todistettu jo. Ei voi olla niin, että koko ajan yrityksiä menee konkurssiin ja työttömyys lisääntyy. [Puhemies: Ja kysymys!] — Kysymys kuuluu: mitkä ovat ne valonpilkahdukset, [Puhemies koputtaa] joita minä olen kuullut täällä kuukausikaupalla? 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Valtiovarainministeri Purra, olkaa hyvä. 

16.36 
Valtiovarainministeri Riikka Purra 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa herra puhemies! Me juuri emme tuudittaudu. Me emme tuudittaudu siihen, että nämä Suomen rakenteelliset ongelmat ratkeavat itsestään tai että kun talous lähtee taas kasvuun, pieneen kasvuun, niin ne itsestään siinä korjaantuisivat. Me emme myöskään vetoa siihen, että silloin kun työllisyys on ollut positiivisen suhdanteen takia korkealla, niin se olisi jotenkin itsestään ratkaistu. 

Me tartumme nimenomaan Suomen rakenteellisiin ongelmiin, julkisen talouden haasteisiin, siihen, että meillä ei ole ollut reaalista kasvua 16 vuoteen. Me tartumme niihin ja teemme toimia, jotka tässä salissa saavat sitten vaihtelevaa kannatusta ja usein vastustusta. 

Minä itse luotan valtiovarainministeriön virkamiehiin. Mutta kyllä, kysehän on ennusteesta. Ja kuten jo ensimmäisessä puheenvuorossani sanoin, taantumasta tuli syvempi ja pidempikestoinen kuin osasimme kuvitella. 

Jos nyt yhden tämän päivän valopilkun taas nostaisin esille, niin se on tietenkin se, että EKP laski kolmatta kertaa tälle vuodelle korkoja. Suomelle tämä yhteinen rahapolitiikka [Puhemies koputtaa] on liian kireää, mutta se, kun korot laskevat, inflaatio on merkittävästi hidastunut [Puhemies koputtaa] ja Suomessa palkat kasvavat, totta kai on hyvä asia kotitalouksille ja yrityksille. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Viimeinen lisäkysymys tähän aiheeseen liittyen, edustaja Joona Räsänen, olkaa hyvä. 

16.37 
Joona Räsänen sd 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Kun puhutaan, että siellä tunnelissa se valo näkyy, niin kaikki varmaan toivomme, että se ei ole ainakaan vastaan tuleva juna. 

Arvoisa puhemies! Sen takia tätä työllisyystilannetta tässä joutuu kysymään, koska hallituksella on ollut kohtuullisen isot lupaukset. Te olette luvanneet 100 000 uutta työllistä tämän kauden aikana. Valtiovarainministeri Purra, teidän oma ministeriönne ei usko omassa ennusteessaan, että te saavuttaisitte tämän tavoitteen, ja sen takia täällä kyllä on pakko herätä kysymään, sillä kun tulostaulu ei valehtele, niin tehdyssä politiikassa on yleensä silloin joku virhe. Mutta vielä kysyn nyt kerran: kun tätä kasvua varmasti kaikki me täällä haluamme, niin voisitteko te nyt muuttaa tämän investointikannusteen parametrejä siten, että saisimme myös keskisuuret yritykset mukaan hyödyntämään sitä ja se olisi pidemmän aikaa voimassa, jotta oikeasti saisimme kuokan maahan ja suomalaisille töitä? 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Rydman, olkaa hyvä. 

16.38 
Elinkeinoministeri Wille Rydman 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa herra puhemies! Ensinnäkin mitä tulee tämän investointitukikannusteen määräaikoihin, ne tulevat niistä Euroopan unionin yhteisistä määräaikaisista valtiontukipoikkeuksista, ja emme me niistä voi muuksi muuttua. Toinen puoli on sitten se, että kun se on kertaalleen notifioitu Euroopan unioniin, niin se, että me yhtäkkiä muuttaisimme sitä, sitten taas vaarantaisi tämän ensimmäisen notifikaation. 

Mutta sitten tullaan tähän kysymykseen, että meillä on lukuisia erilaisia välineitä, joilla me kannustamme investointeja. Tämä verovähennys kohdistuu niihin kaikista suurimpiin, sitten meillä vähän pienempiin investointeihin liittyy tämä tukimuotoinen teollisuuspoliittinen varaus, ja sitten meillä on lukuisia eri toimenpiteitä, jotka vaikuttavat nimenomaisesti sinne pienempiin yrityksiin. Niihin liittyvät vaikkapa Teollisuussijoituksen pääomittaminen, sen teollisuuspoliittisen roolin vahvistaminen, Finnvera-lainsäädännön uudistaminen, se, millä tavoin me viritämme tätä Business Finlandin, Teollisuussijoituksen ja Finnveran muodostamaa kokonaisuutta parhaalla mahdollisella tavalla tukemaan erikokoisia yrityksiä ja heidän mahdollisuuksiaan investointeihin. 

Frågan slutbehandlad.