Senast publicerat 31-07-2025 17:00

Punkt i protokollet PR 22/2025 rd Plenum Torsdag 13.3.2025 kl. 16.00—17.10

2.3. Muntlig fråga om förslaget om eldupphör i Ukraina (Otto Andersson sv)

Muntligt spörsmålMFT 39/2025 rd
Muntlig frågestund
Talman Jussi Halla-aho
:

Nästa fråga. — Ledamot Andersson, Otto, varsågod. 

Debatt
16.55 
Otto Andersson :

Arvoisa puhemies, ärade talman! Tänään on kulunut 85 vuotta siitä, kun talvisota päättyi. Muistamme tänään kaikkia niitä, jotka antoivat henkensä isänmaan puolesta, kaikkia niitä, jotka sekä rintamalla että kotirintamalla taistelivat Suomen vapauden puolesta. Kiitollisuus veteraanisukupolvia kohtaan on valtava.  

Tänään, 85 vuotta myöhemmin, taistelu häikäilemätöntä vihollista kohtaan on arkipäivää nyt Ukrainassa. Oli hienoa kuulla, kun tänään tuli tieto siitä, että Suomi syventää yhteistyötä Ukrainan kanssa. Olisin kuitenkin kysynyt pääministeriltä: miten näette tämän tulitaukoesityksen, jonka Ukraina itse on hyväksynyt, mutta ilmeisesti mediatietojen perusteella Venäjä ei olisi hyväksymässä tätä Yhdysvaltain aloitetta? 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ulkoministeri Valtonen, olkaa hyvä.  

16.56 
Ulkoministeri Elina Valtonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Tosiaan tiistaina tuli sinänsä kannustavia uutisia, että Yhdysvallat ja Ukraina olivat päätyneet esitykseen tulitauosta, jossa oli hyviä elementtejä, mukaan lukien myös se, että Yhdysvallat sitoutuu jatkamaan tukeaan Ukrainalle ja myös tiedustelutiedon jakamista. Nyt on niin, että tosiaan on Venäjän päässä pallo. Venäjän päässä on vastuu nyt hyväksyä tämä sopimus, ja voi toden totta olla, että he eivät sitä tee tai he esittävät lisävaatimuksia, joihin ei voida tarttua. Silloin tietysti Suomen näkökulmasta meidän viesti sekä Yhdysvaltoihin että kumppaneillemme on laajasti se, että meidän tulee jatkaa Ukrainan tukemista mutta toisaalta myös Venäjän taloudellisen paineen luomista, ja tähän me toivomme Yhdysvallat mukaan. Ne viestit, jotka Yhdysvalloista ovat kuuluneet, ovat juuri sitä, että painetta tulee silloin Venäjää kohtaan, koska silloin nähdään, että Venäjä ei sitä rauhaa halua.  

Frågan slutbehandlad.