Arvoisa puhemies! On tärkeää, että saamme myös lainsäädäntöön viedyksi data-asetuksen, joka tuli voimaan jo muutama viikko sitten EU:n laajuisesti. En tiedä syitä myöhästymiseen hieman aikataulun suhteen, mutta on hyvä, että etenemme, koska Suomella on suuret mahdollisuudet olla datataloudessa edelläkävijä. Meillä on yritysmaailma tähän lähtenyt mukaan. Sitra on pyörittänyt monia hankkeita, joihin se on integroinut yrityksiä toimimaan. Tällä data-asetuksella luodaan eurooppalaisia datapilviä, joissa yritysten data liikkuisi paremmin ja joilla synnytettäisiin myös uusia yrityksiä ja mahdollisuuksia luoda uusia markkinoita. Tiedämme kaikki, että data on arvokasta, kun se liikkuu, ja silloin, kun se jää yritysten tai julkisenkin puolen sisään makaamaan, ei niin arvokasta.
Jos tämä asetus Euroopan tasolla lähtee lentoon, niin yritykset voisivat omistaessaan uuden laitteen saada tiedon, jota se laite tuottaa, ja tämä koskisi myös yksityisiä henkilöitä. Silloin tavallaan kuluttaja saisi myös enemmän siitä laitteesta irti. Monesti tätä asetusta Euroopan tasolla neuvotellessamme käytimme esimerkkiä, että jos ostat traktorin ja se jää sinne talliin, niin eihän siitä mitään dataa synny vaan vasta ajellessa sitä dataa syntyy. Miksi se tieto menisi vain traktorin omistajalle eikä koko maatilalle ja sen läheisille mahdollisuuksille? Toivoisin tämän saavan aikaiseksi myös hyvin paljon positiivista tietoa yrityksille ja tiedon levittämistä ja mullistavaksi asetukseksi muodostumista suomalaisen datatalouden kehittymiseen ja meidän yritystemme laajenemiseen Eurooppaan saakka.
Puhemies! Mikäli olisi mahdollista, niin tekisin tässä myös esityksen tämän lähettämisestä myös talousvaliokuntaan. Tässä mennään vain liikennevaliokuntaan, ilmeisenä ajatuksena se, että Traficomista tulee valvova viranomainen. Kun tämän kuitenkin pitäisi mullistaa meidän teollisuuspolitiikkaa isosti ja sitä kautta myös KKV:lle ja kuluttaja-asiamiehelle tulee tehtäviä, niin ehkä hieman laajempi käsittely hallituksen esityksen osalta olisi asianmukainen.
Kaiken kaikkiaan se yleinen hankaluus on tässä se, että hallitus on tehnyt talouspoliittisessa ministeriryhmässä joskus linjauksen, että kun EU:sta tulee lisää tehtäviä, niin niihin ei osoiteta varoja, ja tässäkin katsotaan, että hallitus ei anna määrärahaa jälleen lisätehtävien hoitamiseksi ja niiden osoittamiseksi Traficomille, ja voi olla, että se ei yrityksiä hyvin palvele vaan antaa sitten painetta syntyä sille puolelle.
Eli esityksenä on, että tämä lähetettäisiin myös talousvaliokunnan käsittelyyn.
Toinen varapuhemies Tarja Filatov
:Edustaja Suhonen.