BUDGETMOTION 1068/2005 rd

BM 1068/2005 rd - Astrid Thors /sv 

Granskad version 2.0

Anslag för utbildning av yrkeslärare

Till riksdagen

Olika utredningar, bl.a. "Yrke 2015", har visat på ett ökande behov av yrkeslärare. Redan nu är an-delen yrkeslärare utan formell kompetens stor på vissa håll och när de stora årskullarna om några år går i pension blir andelen formellt inkompetenta lärare ännu större, ifall utbildningen av yrkeslärare inte kan göras mera attraktiv.

Av en yrkeslärare idag krävs förutom yrkeshögskoleexamen (eller den högsta examen som finns inom branschen ifall det inte finns YH-examen inom ett visst område) 60 sp pedagogik och också tre års arbetserfarenhet innan auskulteringsarbetet kan inledas. Det långa avbrottet i studierna för införskaffande av arbetserfarenhet är säkert en viktig orsak till att så få med YH-examen väljer att vidareutbilda sig till yrkeslärare. Även om det s.k. DAKO-projektet ger större flexibilitet i intagningssystemet kan det vara skäl att mjuka upp systemet permanent så att de som studerar vid en yrkeshögskola kan inleda pedagogikstudier från det tredje eller fjärde studieåret, ifall de så önskar. Auskulteringsarbetet kunde sedan inledas omedelbart efter och som en naturlig fortsättning av YH-examen. Slutligt behörighetsintyg för yrkeslärare utfärdas efter två års arbetspraktik. Ett sådant system kan fånga upp intresserade, blivande yrkeslärare i slutskedet av studierna, och därmed bidra till att höja andelen formellt kompetenta yrkeslärare.

Utbildningskvoten för yrkeslärarstuderande vid pedagogiska fakulteten är för närvarande 16—20 per år, medan det inte finns motsvarande kvotering för intagning till ämneslärarutbildningen. En hävning av kvoteringen kunde bidra till att öka genomströmningen av yrkeslärarstuderande vid PF, om de studerande kan inleda auskulteringen vid den tidpunkt som passar dem bäst.

Med stöd av det ovan anförda föreslår jag

att riksdagen ökar moment  29.10.21 i budgeten för 2006 med 500 000 euro för utbildning av yrkeslärare vid Åbo Akademis pedagogiska fakultet.

Helsingfors den 26 september 2005

  • Astrid Thors /sv