BUDGETMOTION 119/2008 rd

BM 119/2008 rd - Anna-Maja Henriksson /sv m.fl.

Granskad version 2.0

Anslag för skyddshem

Till riksdagen

Familjevåldet har ökat under de senaste åren. Enligt statistikcentralen rapporterades år 2007 sammanlagt 4 835 fall av familjevåld, varav de drabbade kvinnornas andel var 3 605 och barn under 15 år 368 samt unga 15—20 år 240. För dem som utsätts för familjevåld eller våld i parrelationen är det viktigt att det finns skyddshem att ta sin tillflykt till då krisen är ett faktum.

Idag sköts skyddshemsverksamheten för kvinnor och barn främst av Förbundet för mödra- och skyddshem (Ensi- ja turvakotien liitto) som får finansiering via Penningautomatföreningen. Förbundet har dock inte skyddshem i alla delar av landet. I Jakobstad upprätthålls ett skyddshem, det s.k. Kvinnohuset, helt på ideell basis av en förening. Något statligt stöd för sin verksamhet får föreningen inte, utan är helt beroende av frivilliga donationer och kommunala bidrag. Det är uppenbart att en så viktig verksamhet som skyddshemsverksamheten borde kunna, åtminstone delvis, finansieras med statliga medel.

Våld i hemmen är skadligt för alla parter och om man inte ingriper i tid upprepas ofta våldet. Kvinnor och barn, och även män som är inblandade i familjevåld behöver ett ställe att söka sig till för att få skydd i krissituationer. Eftersom tröskeln inte ska vara hög att hitta ett skyddshem bör de finnas nära till hands.

Med stöd av det ovan anförda föreslår vi

att riksdagen upptar på ett nytt moment i kapitel  33.01 i budgeten för 2009 500 000 euro för stödandet av skyddshemsverksamhet runt om i hela Finland.

Helsingfors den 26 september 2008

  • Anna-Maja Henriksson /sv
  • Håkan Nordman /sv
  • Mats Nylund /sv
  • Mikaela Nylander /sv
  • Elisabeth Nauclér /sv