Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
BM 38/2010 rd - Maarit Feldt-Ranta /sd m.fl.
Granskad versio 2.0
I början av 2000-talet öppnades de nya oljehamnarna Primorsk och Vysotsk i Ryssland. Detta har medfört en enorm ökning av oljetransporten på Finska viken. I början av 2000-talet var siffran 40 miljoner ton olja, idag transporteras 140 milj. ton genom denna relativt trånga vik. Antalet fartyg samt deras storlek har även ökat drastiskt. Antalet fartyg som per dygn trafikerar Finska viken är ca 400, av vilka fyra i genomsnitt är oljetankrar.
I olika sammanhang har det konstaterats att den mest kritiska punkten i Finska viken, som är därmed mest sannolik för att en kollision med oljekatastrof som följd kan ske, är där farlederna för Tallinn trafiken i nord-sydlig riktning korsar farlederna i väst-östlig riktning.
Det är av största vikt att samarbetet både i planering och konkreta övningar inom oljebekämpningen intensifieras mellan länderna kring Finska viken. Enbart för Finlands del bör en investering på ytterligare ca 200 miljoner euro göras i utveckling och effektivering av vår oljebekämpningsberedskap.
De växande ryska transporterna av olja från hamnar i östra Finska viken ökar risken för oljeolyckor. Huvudansvaret för minimering av riskerna ligger självfallet hos de ryska myndigheterna, men också Finland, Estland och andra länder i regionen får lova att stärka sin beredskap. Tekniskt sett ligger Finland väl till, men kvantiteten av utrustning är fortfarande otillräcklig. Finland bör också aktivt medverka till att ett nära samarbete mellan myndigheterna i de olika länderna skapas. En väl koordinerad beredskap leder till synergifördelar och en effektivare bekämpning i fall av olycka. Den planerade depån för oljebekämpningsutrustning i Tolkis i Borgå är under fortsatt beredning och projektet bör framskrida. Inrättandet av ett kompetenscentrum för oljebekämpning i Borgå ingår i regeringsprogrammet punkt 11.1. Östersjön och vattenskyddet.
Med stöd av det ovan anförda föreslår vi
att riksdagen ökar moment 35.10.65 i budgeten för 2011 med 400 000 euro för ökade resurser för oljebekämpning på Finska viken.
Helsingfors den 20 september 2010