Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Stora utskottet sände den 6 september 2006 kompletterande skrivelse 4. UM 21.07.2006 och 5. UM 01.09.2006 samt den 11 oktober 2006 kompletterande skrivelse 6. UM 06.10.2006 i ärende E 119/2004 rd till finansutskottet för eventuella åtgärder.
Ärendet har beretts i finansutskottets förvaltnings- och granskningsdelegation.
Förvaltnings- och granskningsdelegationen har hört
ambassadråd Anne Ahonen och specialrådgivare Rauno Merisaari, utrikesministeriet
Utskottet har tidigare lämnat utlåtande (FiUU 27/2004 rd) i ärendet.
Kommissionen föreslog 2004 att instrumenten för finansiering av yttre förbindelser minskas till sex och att fyra nya instrument inrättas i stället. Frågan har varit under behandling i rådet i två år. Europaparlamentet har godkänt förordningar om ett europeiskt grannskaps- och partnerskapsinstrument, ett stabiliseringsinstrument och ett instrument för stöd inför anslutningen. Finansieringsinstrumentet för utvecklingssamarbete och ekonomiskt samarbete är uppdelat på tre separata förordningar: finansieringsinstrumentet för utvecklingssamarbete, finansieringsinstrumentet för främjande av demokrati och mänskliga rättigheter och finansieringsinstrumentet för samarbete med industriländer.
Samförstånd om förslaget till förordning om finansieringsinstrumentet för utvecklingssamarbete nåddes den 3 oktober 2006. Budgetplanen går lös på 16 897 miljoner euro 2007—2013.
Kommissionen föreslår att ett finansieringsinstrument för främjande av demokrati och mänskliga rättigheter i hela världen ska inrättas. Det ska bl.a. främja mänskliga rättigheter framför allt i områden där det finns stor risk för att de kränks.
Bland tematiska åtgärder inom ramen för instrumentet för mänskliga rättigheter tar förordningsutkastet upp bekämpningen av dödsstraff och tortyr, kvinnors och barns rättigheter och fostran i mänskliga rättigheter. Instrumentet kompletterar de olika instrumenten för finansiering av yttre förbindelser och övriga finansieringsinstrument.
Regeringens förordar att instrumenten för finansiering av yttre förbindelser minskas till fyra.
Rådets reviderade ståndpunkt till finansieringsinstrumentet för utvecklingssamarbete betyder att förordningen kan antas ännu i år. Därmed kan gemenskapens utvecklingsfinansiering fortsätta utan avbrott från början av 2007.
Finland godtar ett separat instrument för främjande av demokrati och mänskliga rättigheter som ettt led i en samlad lösning. Den behöriga förordningen ska antas före utgången av 2006. Det ligger i linje med Finlands ambitioner att främja kvinnors rättigheter och grupper som är mest utsatta, typ barn, ursprungsfolk, minoriteter, och stödja dem som försvarar de mänskliga rättigheterna.
Det tillför unionens åtgärder större systematik att målen för instrumenten för mänskliga rätttigheter kopplas närmare samman med målen för unionens yttre förbindelser och utvecklingspolitik. Finland ser också gärna att instrumentet blir ett kompletterande verktyg till de övriga finansieringsinstrumenten. Det behövs ett separat finansieringsinstrument speciellt för att stödja frivilligorganisationers arbete för demokrati och mänskliga rätttigheter. Finlands ambition är att se till att frivilligorganisationerna får sin beskärda del av de medel som delas ut över finansieringsinstrumentet.
Med hänvisning till statsrådets utredning och annan utredning omfattar utskottet regeringens syn.
Det är viktigt att ett finansieringsinstrument inrättas för utvecklingssamarbete och att medel genom instrumentets tematiska program kanaliseras till olika områden.
Instrumentet för mänskliga rättigheter stärker EU:s åtgärder för att främja mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatsprincipen.
Finansutskottet meddelar
att utskottet omfattar regeringens ståndpunkt.
Helsingfors den 27 oktober 2006
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Mari Nuutila