Senast publicerat 30-07-2025 16:50

Punkt i protokollet PR 112/2024 rd Plenum Torsdag 7.11.2024 kl. 16.00—20.57

2.3. Muntlig fråga om att stöda Ukraina (Hanna Holopainen gröna)

Muntligt spörsmålMFT 187/2024 rd
Muntlig frågestund
Talman Jussi Halla-aho
:

Nästa frågeställare, ledamot Holopainen, varsågod. 

Debatt
16.44 
Hanna Holopainen vihr :

Arvoisa puhemies! Valta vaihtuu Yhdysvalloissa. Presidentinvaalien tulos antaa aihetta huoleen. Mikäli Yhdysvallat käpertyy sisäänpäin, tulevalla kaudella Yhdysvaltojen sitoutuminen kansainväliseen maailmanjärjestykseen on epävarmempaa kuin tähän asti. 

Erityisesti kannan huolta Ukrainan tilanteesta. Rauha Ukrainassa on mahdollista ainoastaan ukrainalaisten ehdoilla, ja siihen asti Euroopan on tuettava Ukrainan puolustautumista niin pitkään kuin on tarpeen. Samaten eurooppalaisten Nato-maiden on jatkossa kannettava entistä suurempi vastuu Euroopan puolustamisesta itse. [Ben Zyskowicz: Oikein!] 

Mikäli käy niin, että Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan tukemisen horjuu, Euroopan on otettava johtajuus. Ukrainan tuki vaatii sitoutumista, rahaa ja panostuksia. Ukrainalaisille on lähetettävä viesti, että Eurooppa seisoo heidän rinnallaan. Kysynkin puolustusministeri Häkkäseltä: Mitä Suomi aikoo tehdä osoittaakseen ukrainalaisille, että Suomen ja koko Euroopan tuki heille on horjumatonta nyt ja jatkossa?  

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Häkkänen, olkaa hyvä. 

16.45 
Puolustusministeri Antti Häkkänen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Tilanne on todellakin vakava edes ilman mitään vaalivaihdoksia. USA:n ja Euroopan yhteistyö Venäjän imperialististen pyrkimysten pysäyttämiseksi on äärimmäisen tärkeää, ja sen takia Ukrainaa pitää tukea. 

Nyt pitää ottaa rauhassa. Ei USA:n vaalit hetkessä mitään dramaattista muuta, mutta pidemmässä juoksussa on joka tapauksessa selvää, että Euroopan täytyy investoida enemmän omaan puolustukseensa ja myös Ukrainan tukeen. Se on ihan selvä. Minkälaiseksi USA:n tuki muotoutuu Ukrainan suuntaan lähiaikoina, se vasta nähdään, mutta kyllä Euroopalla pitää olla valmius myös merkittävästi enemmän panostaa Ukrainan tukemiseen, se on ihan selvä. Uskon, että tästä on varmaan kaikissa valtioissa tällä hetkellä Euroopassa keskustelu käynnissä. 

Frågan slutbehandlad.