Senast publicerat 05-03-2026 17:33

Punkt i protokollet PR 18/2026 rd Plenum Torsdag 5.3.2026 kl. 16.00

2.7. Muntlig fråga om våld mot kvinnor (Eva Biaudet sv)

Muntligt spörsmålMFT 38/2026 rd
Muntlig frågestund
Talman Jussi Halla-aho
:

Nästa fråga. — Ledamot Biaudet, varsågod. 

Debatt
16.58 
Eva Biaudet :

Herr talman! Redan i år har minst fem kvinnor mist livet till följd av våld i nära relation. Det är faktiskt fem för mycket, och det är en dramatisk höjning från många år före 2025. Över hälften av alla kvinnor i Finland har upplevt våld eller hot om våld. Om du inte själv är en av dem är det mycket sannolikt att du känner någon som har blivit offer för det. Så här kan vi inte fortsätta. 

Herra puhemies! Meidän on luotava turvallisempi yhteiskunta naisille, siskoille, äideille, tyttärille, meille kaikille. En voi olla ajattelematta viime aikojen aivan todella järkyttäviä naisiin kohdistuneita väkivaltatekoja, joissa osassa myös perheen lapset ovat joutuneet uhreiksi. En voi olla ajattelematta heidän hätäänsä pitkiä aikoja ennen tapahtumia. Tämä on maamme synkkä häpeäpilkku ja Suomen suurin ihmisoikeusongelma, ja sille on saatava loppu. Myös oikeuskansleri on toistuvasti huomauttanut poliisin puutteellisesta rikostutkinnasta ja esimerkiksi lähestymiskiellon toimeenpanosta.  

Arvoisa ministeri Grahn-Laasonen! [Puhemies koputtaa] Mitä voisimme nyt tehdä enemmän väkivallan lopettamiseksi ja esimerkiksi sille, että olisi olemassa enemmän palveluita väkivaltaa tekeville?  

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Grahn-Laasonen, olkaa hyvä.  

16.59 
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Kiitän erityisesti siitä, että tämä asia nousee esiin. Naisiin kohdistuva väkivalta on Suomessa järkyttävän yleistä. Se on vakava ilmiö, ja jo tämän alkuvuoden aikana, ystävänpäivään mennessä, ainakin viisi naista on menettänyt henkensä lähisuhdeväkivallan uhrina. Tähän on vahvasti herätty, itse asiassa jo hallitusneuvotteluissa.  

Tämän hallituksen toimesta on jo viety läpi lähisuhdeväkivallan sovittelun kielto, mikä on tärkeää. Uhri tarvitsee oikeutta ja tekijä rangaistuksen teoistaan, lähisuhdeväkivaltaa ei voi sovitella. Hallitus on lisännyt turvakotien rahoitusta jokaisessa budjetissaan eli joka vuosi, ja se on merkittävää ja erittäin tärkeää ja myöskin vahvistaa meidän sitoutumista Istanbulin sopimukseen, jossa lähisuhdeväkivaltaan puututaan.  

Lisäksi on tehty lukuisia kiristyksiä lainsäädäntöön, muun muassa pakkoavioliittojen kriminalisoiminen, tyttöjen sukuelinten silpomiseen puuttuminen, muitakin toimia muun muassa kunniaväkivaltaan liittyen. Elikkä naisiin kohdistuvaan väkivaltaan on erittäin monia toimia jo tehty. Tätä työtä on äärimmäisen tärkeä jatkaa, ja nyt myöskin Suomi osallistuu delegaatiolla YK-kokoukseen, [Puhemies koputtaa] jossa pyritään myös kansainvälistä näkökulmaa vahvistamaan naisiin kohdistuvan väkivallan pysäyttämiseksi.  

Frågan slutbehandlad. 

Riksdagen avslutade den muntliga frågestunden.