Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Vi hinner ta ännu en fråga.
Arvoisa rouva puhemies! Kaikki me tiedämme, että yrittäjyydellä ja riskinotolla Suomi nousee. Kaikki me yrittäjätaustaiset kansanedustajat myöskin tiedämme vallan hyvin, että yrittäjyyteen liittyy riskejä, pahimmassa tapauksessa myöskin konkurssiin liittyvä riski. Nythän tilanne usein on se, että konkurssin seurauksena monet yrittäjät ovat myöskin joutuneet pitkään, todella pitkään, velkavankeuteen omien vastuidensa takana, jopa niin pitkään, että mitään edellytyksiä yrittämiselle ei jatkossa enää ole. Eli velkavankeus kestää pahimmillaan jopa vuosikymmeniä. Voi väittää kuitenkin, että me menetämme ihan huikean määrän yrittäjäkapasiteettia sen seurauksena — uutta alkua ajattelevat yrittäjät eivät pysty aloittamaan uudestaan. Kysynkin arvoisalta oikeusministeriltä: onko hallitus suunnitellut jonkinlaista selvitystä ainakin ja jopa toteutusta siitä, millä keinolla voitaisiin edistää konkurssin tehneiden yrittäjien aitoa uutta alkua ja sitä kautta uutta voimaa Suomelle?
Arvoisa rouva puhemies! Kyllä. Kyllä hallitus on suunnitellut toimenpiteitä, ja tämä tulee myös tuonne puoliväliriiheen keskusteltavaksi. Itse pidän kyllä tosi tärkeänä: kun yrittäjä on sen riskin ottanut, niin eihän hän nyt ole mihinkään rikollisuuteen siinä syyllistynyt. Meillä on liikaa näitä kohtaloita, ja tähän asiaan pitää pystyä puuttumaan. Minä uskon, että hallituspuolueissa on tässä asiassa hyvä yhteisymmärrys ja että me löydämme varmaan keinot auttaa näitä yrittäjiä siihen uuteen alkuun. Tietysti, kun EU:sta on direktiivi tullut asiasta, sen yhdistäminen tähän keskusteluun ja niihin toimenpiteisiin, mitä hallitus sitten tekee — itse uskon, että sieltäkin on valoa nähtävissä.
Frågan slutbehandlad.
Riksdagen avslutade den muntliga frågestunden.