Senast publicerat 27-06-2022 13:03

Punkt i protokollet PR 50/2022 rd Plenum Torsdag 5.5.2022 kl. 16.00—18.50

2.2. Muntlig fråga om att begränsa stegringen av bränslepriserna (Peter Östman kd)

Muntligt spörsmålMFT 88/2022 rd
Muntlig frågestund
Andre vice talman Juho Eerola
:

Ledamot Östman, varsågod. 

Debatt
16.06 
Peter Östman kd :

Arvoisa puhemies! Kiitos. — EU:n kallein bensiini ja toiseksi kallein diesel, tämä on tosiasia täällä Suomessa tällä hetkellä. 

Vi har EU:s dyraste bensin och näst dyraste diesel, det är ett faktum. 

Hallituksen aikomukset muun muassa työmatkavähennyksiin auttavat vain erittäin pientä osaa autoa tarvitsevista. Niin kuin edustaja Niikkokin omassa puheenvuorossaan huomautti, Euroopassa eri maiden hallitukset ovat onnistuneet rajoittamaan hintojen nousua. Tehokkain liikkumiskustannuksiin vaikuttava toimenpide olisi muun muassa kristillisdemokraattien esittämä polttoaineverojen alentaminen. Sen lisäksi olemme myöskin pohtineet, olisiko nyt jo aika poistaa dieselin käyttövoimavero, koska ne, jotka tarvitsevat autoa pitkillä matkoilla pitkässä Suomessa — isossa maassa, pitkien matkojen maassa — hyötyisivät tästä. Olisiko hallitus [Puhemies koputtaa] valmis pohtimaan tällaista? 

Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Ja ministeri Saarikko, olkaa hyvä. 

16.08 
Valtiovarainministeri Annika Saarikko 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Elämme niin poikkeuksellisessa ajassa — emmekä voi tietää, miten energian hintojen nousu kehittyy tästä eteenpäin — että olen pitänyt perusteltuna olla sulkematta mitään ratkaisuja pois. Me toivomme, että hintojen nousu, joka markkinaehtoisesti tapahtuu, ei tästä enää kovastikaan kehittyisi ylöspäin bensatankeilla tai vaikkapa lämmityslaskuissa, mutta meillä ei ole siitä varmuutta. Siksi en sulje mitään keinoa nyt pois. 

Mutta samalla totean, että kaikki ne tuet, joita kohdistamme ikään kuin sille energiamuodolle, joka on fossiilista, ovat kaikki myöskin tukea sellaiselle todellisuudelle, joka suoraan tai välillisesti on ollut myös Venäjän keskeinen rahoituslähde. Niin ikään me olemme samaan aikaan sitoutuneet Suomena siihen, että me teemme uusiutuvan energian ratkaisuja ja vahvistamme omavaraisuuttamme. Siksi me vaikkapa avustamme kotitalouksia vaihtamaan öljylämmityksen uusiutuvaan ja kestävään energiaan, koska se on monin tavoin viisasta myös näiden ihmisten taloudellisen tilanteen vuoksi.