Senast publicerat 22-08-2025 11:06

Punkt i protokollet PR 63/2025 rd Plenum Tisdag 10.6.2025 kl. 14.00—19.38

9. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om temporär ändring av lagen om transportservice

Regeringens propositionRP 33/2025 rd
Utskottets betänkandeKoUB 9/2025 rd
Första behandlingen
Talman Jussi Halla-aho
:

Ärende 9 på dagordningen presenteras för första behandling. Till grund för behandlingen ligger kommunikationsutskottets betänkande KoUB 9/2025 rd. Nu ska riksdagen besluta om innehållet i lagförslaget. — Allmän debatt. Ledamot Jäntti, varsågod. 

Debatt
19.26 
Aleksi Jäntti kok :

Arvoisa puhemies! Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi väliaikaisesti liikenteen palveluista annettua lakia. Tässä laissa säädettäisiin alueellisesti rajatusta kokeilusta, jonka tarkoituksena on muodostaa tietovaranto tietyistä julkisesti tuetuista henkilökuljetuksista. On hyvä, että tällainen tietovaranto kerätään. Sen avulla on mahdollista kehittää henkilökuljetuksia todelliseen tietoon perustuen ja siten luoda paremmat edellytykset kuljetusten turvaamiselle myöskin jatkossa. On hyvä yrittää kokeilun kautta saada tietoa, jolla voidaan kehittää kyseisiä kuljetuksia, ja on tärkeää hyödyntää kerätty tieto myöskin kuljetusten parantamiseksi. 

Sen sijaan se ei välttämättä ole hyvä, että tässä nyt on vähän erilainen käsitys siitä, mitkä tämän kokeilun kustannukset ovat. Traficom on arvioinut, että ne ovat noin 15 000 euroa, kun taas sitten taksiyrittäjät, heidän edustajansa, arvioivat, että se olisi merkittävästi suurempi. Yhtä kaikki, tähän kokeiluun on varattu se 15 000 euroa, ja siitä voi toteutuneita kustannuksia myöten sitten hakea niitä kustannuksia takaisin, mutta kun raja tulee täyteen, niin sen jälkeen enää ei kustannuksia kateta. Kun tällainen kokeilu tehdään, mikä tietysti on hyväksyttävää ja tärkeää, niin olisi perusteltua myöskin varata riittävät kustannukset ilman tuommoista ylärajaa, kun tiedetään, että se kiistatta aiheuttaa kustannuksia niille, jotka tähän kokeiluun osallistuvat. 

Riksdagen avslutade den allmänna debatten. 

Riksdagen godkände innehållet i lagförslaget i proposition RP 33/2025 rd enligt betänkandet. Första behandlingen av lagförslaget avslutades.