Senast publicerat 10-07-2025 16:50

Punkt i protokollet PR 8/2017 rd Plenum Torsdag 16.2.2017 kl. 16.00—21.07

2.4. Muntlig fråga om påskyndande av en positiv ekonomisk utveckling (Anne Kalmari cent)

Muntligt spörsmålMFT 10/2017 rd
Muntlig frågestund
Förste vice talman Mauri Pekkarinen
:

Vi hinner ännu kort ta några frågor. Ledamot Kalmari. 

Debatt
16.53 
Anne Kalmari kesk :

Arvoisa herra puhemies! Suomineito hiihtää nyt mukavaa vauhtia. Kiitos hyvän hallituksen, käänne on tapahtunut. Kun vuosi sitten työttömyysaste oli 9,2 prosenttia, se on nyt 7,9 prosenttia, ja jopa pitkäaikaistyöttömyys on kääntynyt laskuun. Kuluttajien luottamus on parantunut, ja teollisuustuotanto kasvaa. Investoinnit kasvoivat teollisuudessa jopa yli 3 prosenttia ja vientikin 1,4 prosenttia. 

Kuitenkin ladulla on nyt vähän nuoskaa lunta. Tässä kuulimme jo työmarkkinajärjestöjen jännitteistä, ja tuntuu, että muitten maitten vauhti voi olla vielä nopeampi. Siksi kysynkin, ministeri Orpo: mitkä olisivat ne keskeiset toimet, että vauhtimme vain kiihtyisi entisestään, ja voisiko kenties oppositiokin kannustaa tässä 100-vuotiaan Suomen [Hälinää — Puhemies koputtaa] hiihdossa eteenpäin? 

16.54 
Valtiovarainministeri Petteri Orpo 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Ensin tähän oppositiokysymykseen: kyllä he mielestäni voisivat enemmän kannustaa meitä [Naurua] parempiin suorituksiin. 

Mutta vakavasti: Kyllä meillä on pöydällä useampia asioita, joita hallitus valmistelee kohti puoliväliriihtä ja joilla nimenomaan pyritään siihen, että luodaan kestävää kasvua. Kestävää kasvua, pitkällä aikavälillä kestävää julkista taloutta, ja nehän voivat perustua vain korkeaan työllisyysasteeseen. Sen taustalla on kilpailukyky. Jos me kilpailukykyä haluamme parantaa, meidän pitää tukea sitä, että se palkkamaltti pysyy siellä työmarkkinoiden pöydissä. Meidän täytyy pitää huolta osaamisesta ja innovaatioiden rahoituksesta, jotta meillä syntyy uusia tuotteita. Meillä on siihen työryhmä käynnissä. Meidän täytyy katsoa, että yritykset saavat osaavaa työvoimaa, kun ne yhä enemmän haluaisivat kasvaa. Siksi koulutuskysymyksiin sekä kannustinloukkuihin ollaan tarttumassa. Meillä on, arvoisa edustaja, erittäin paljon liikkeellä asioita, [Puhemies koputtaa] joita valmistelemme kohti puoliväliriihtä. 

Frågan slutbehandlad.