RIKSDAGENS SVAR 11/2013 rd

RSv 11/2013 rd - RP 174/2012 rd

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring avvägtrafiklagen

Ärende

Regeringen har till 2012 års riksmöte överlämnat sin proposition med förslag till lag om ändring avvägtrafiklagen (RP 174/2012 rd).

Beredning i utskott

Kommunikationsutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (KoUB 1/2013 rd).

Beslut

Nu församlade riksmöte har antagit följande lag:

Lag

om ändring av vägtrafiklagen

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till vägtrafiklagen (267/1981) ett nytt 1 a kap. som följer:

1 a kap.

Införande av vägtrafikens intelligenta trafiksystem i vägtrafiken och på gränssnitten mellan vägtrafik och andra trafikformer

5 a §

Definitioner

I detta kapitel avses med

1) ITS-direktivet Europaparlamentets och rådets direktiv 2010/40/EU om ett ramverk för införande av intelligenta transportsystem på vägtransportområdet och för gränssnitt mot andra transportslag,

2) intelligenta trafiksystem och ITS-system system där informations- och kommunikationsteknik tillämpas på vägtrafikområdet, för trafikledning och mobilitetshantering och på gränssnitt mellan vägtrafik och andra trafikformer,

3) ITS-tillämpning operativt instrument för tillämpningen av ITS-systemet,

4) ITS-tjänst tillhandahållande av en ITS-tilllämpning inom en väldefinierad organisatorisk och operativ ram,

5) tjänsternas kontinuitet förmåga att garantera sammanhängande tjänster på trafiknät inom hela Europeiska unionen,

6) vägdata data om särdragen i landsvägarnas infrastruktur,

7) trafikdata historiska data och realtidsdata om särdragen i vägtrafiken,

8) resedata sådana data om kollektivtrafiken, såsom tidtabeller och tariffer, som behövs för att tillhandahålla information om olika trafikformer före och under resan,

9) gränssnitt en helhet av förfaranden mellan systemen som möjliggör koppling och interaktion.

5 b §

Principer som tillämpas vid införande av ITS-system

När ITS-tillämpningar och ITS-tjänster införs i vägtrafiken och på gränssnitt mellan vägtrafik och andra trafikformer ska de principer som fastställs i bilaga II till ITS-direktivet följas vid tillämpningen av de specifikationer som Europeiska kommissionen antagit med stöd av artikel 6 i ITS-direktivet i fråga om prioriterade åtgärder.

Närmare bestämmelser om genomförande av de specifikationer enligt 1 mom. som kommissionen antagit utfärdas vid behov genom förordning av statsrådet på följande prioriterade områden, som anges i artikel 2 i ITS-direktivet:

1) optimal användning av väg-, trafik- och resedata,

2) kontinuitet i ITS-tjänster för trafikledning och hantering av godstransporter,

3) ITS-tillämpningar till stöd för vägtrafiksäkerheten och tryggandet av vägtrafiken,

4) koppling av fordon till trafikinfrastrukturen.

Bestämmelserna i detta kapitel gäller inte införande av sådana ITS-tillämpningar och ITS-tjänster som behövs för den nationella säkerheten eller för försvaret.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

_______________

Helsingfors den 26 februari 2013