Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 156/2010 rd - RP 125/2010 rd
Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lag om ändring av lotteriskattelagen (RP 125/2010 rd).
Finansutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (FiUB 37/2010 rd).
Riksdagen har antagit följande lag:
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lotteriskattelagen (552/1992) 4 § 1 mom., sådant det lyder i lag 962/2004, och
fogas till lagen en ny 10 §, i stället för den 10 § som upphävts genom lag 612/2009, som följer:
Skattegrunden och skattesatsen
Lotteriskatten för ett lotteri som anordnas med ensamrätt är 10 procent av avkastningen. Lotteriskatten för totospel är dock 9,5 procent av avkastningen.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Debitering av skatt
Har den skattskyldige deklarerat för litet i lotteriskatt i sin periodskattedeklaration ska Skatteförvaltningen påföra det bristande beloppet. Debiteringen ska verkställas inom fem år från utgången av det kalenderår där den kalendermånad ingår för vilken skatten borde ha deklarerats.
Innan debiteringen verkställs ska den skattskyldige ges tillfälle att ge in en utredning.
_______________
Denna lag träder i kraft den 20 .
Helsingfors den 19 oktober 2010