Senast publicerat 19-03-2021 10:16

Riksdagens svar RSv 19/2021 rd RP 135/2020 rd  Regeringens proposition till riksdagen med förslag till ändring av bestämmelserna om finansiering av terrorism

Riksdagen
RP 135/2020 rd
LaUB 2/2021 rd

Ärende

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till ändring av bestämmelserna om finansiering av terrorism (RP 135/2020 rd). 

Beredning i utskott

Utskottets betänkande: Lagutskottet (LaUB 2/2021 rd). 

    Beslut

    Riksdagen har antagit följande lagar: 

    Lag om ändring av 1 och 34 a kap. i strafflagen 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i strafflagen (39/1889) 1 kap. 7 § 3 mom. samt rubriken för 34 a kap. 5 § och 34 a kap. 5 § 1 och 2 mom., 5 a—5 c § och 8 § 2 mom.,  
    sådana de lyder, 1 kap. 7 § 3 mom. och 34 a kap. 5 § 2 mom., 5 c § och 8 § 2 mom. i lag 874/2018 samt rubriken för 34 a kap. 5 § i lag 17/2003, 34 a kap. 5 § 1 mom. i lagarna 17/2003 och 1161/2005, 5 a § i lag 1068/2014 och 5 b § i lagarna 919/2016 och 874/2018, samt  
    fogas till 34 a kap. en ny 5 d § som följer: 
    1 kap. 
    Om tillämpningsområdet för finsk straffrätt 
    7 § 
    Internationella brott 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Finsk lag tillämpas oberoende av lagen på gärningsorten även på följande brott som har begåtts utanför Finland: 
    1) människohandel och grov människohandel, 
    2) brott som är straffbara enligt 34 a kap., 
    3) rån, grovt rån, utpressning och grov utpressning som har begåtts i syfte att begå ett brott som avses i 34 a kap. 1 eller 1 a § eller 2 § 3 punkten, samt 
    4) förfalskning eller grov förfalskning som har begåtts i syfte att begå ett brott som avses i 34 a kap. 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom., 1 a §, 2 § 3 punkten eller 4, 5 eller 5 c §. 
    34 a kap. 
    Om terroristbrott 
    5 §  
    Finansiering av ett terroristbrott 
    Den som direkt eller indirekt tillhandahåller eller samlar in tillgångar för att finansiera eller med vetskap om att de ska användas till att finansiera ett brott som avses i 1, 1 a, 2—4, 4 a—4 c, 5 c eller 5 d §, ska för finansiering av ett terroristbrott dömas till fängelse i minst fyra månader och högst åtta år.  
    För finansiering av ett terroristbrott döms även den som direkt eller indirekt tillhandahåller eller samlar in tillgångar för att finansiera eller med vetskap om att de ska användas till att finansiera något av följande brott: 
    1) tagande av gisslan eller kapning,
    2) sabotage, grovt sabotage eller förberedelse till allmänfarligt brott, när de ska anses som sådana brott som avses i internationella konventionen om bekämpande av bombattentat av terrorister (FördrS 59—60/2002),
    3) sabotage, trafiksabotage, grovt sabotage eller förberedelse till allmänfarligt brott, när de ska anses som sådana brott som avses i konventionen om förebyggande av olagliga handlingar mot säkerheten inom den civila luftfarten (FördrS 56/1973), protokollet för bekämpande av våldsbrott på flygplatser som används för civil luftfart i internationell trafik (FördrS 43/1998), konventionen för bekämpande av brott mot sjöfartens säkerhet (FördrS 11/1999) eller i protokollet om bekämpande av brott mot säkerheten för fasta plattformar belägna på kontinentalsockeln (FördrS 44/2000),
    4) kärnladdningsbrott, äventyrande av andras hälsa, grovt äventyrande av andras hälsa, straffbar användning av kärnenergi eller en annan straffbar gärning som riktar sig mot ett kärnämne eller som utförs med hjälp av ett kärnämne, när de ska anses som sådana brott som avses i konventionen om fysiskt skydd av kärnämne (FördrS 72/1989), eller
    5) mord, dråp, dråp under förmildrande omständigheter, grov misshandel, frihetsberövande, grovt frihetsberövande, grov människohandel, tagande av gisslan eller grovt brott mot offentlig frid eller hot om dem, när gärningen riktar sig mot en person som avses i konventionen om förebyggande och bestraffning av brott mot personer, som åtnjuter internationellt skydd, bland dem diplomatiska representanter (FördrS 62—63/1978).
     
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    5 a §  
    Finansiering av en terrorist 
    Den som direkt eller indirekt tillhandahåller eller samlar in tillgångar för att finansiera eller med vetskap om att de ska användas till att finansiera en person som begår brott som avses i 1 eller 1 a § eller som medverkande enligt 5 kap. 3—6 § deltar i begåendet av sådana brott, ska för finansiering av en terrorist dömas till fängelse i minst fyra månader och högst sex år.  
    Försök är straffbart.  
    Vad som föreskrivs ovan i denna paragraf tillämpas inte om gärningen utgör brott enligt 5 § eller om ett lika strängt eller strängare straff för gärningen föreskrivs någon annanstans i lag.  
    5 b § 
    Finansiering av terroristgrupp 
    Den som direkt eller indirekt tillhandahåller eller samlar in tillgångar för att finansiera eller med vetskap om att de ska användas till att finansiera en terroristgrupp som avses i 6 § 2 mom., ska för finansiering av terroristgrupp dömas till fängelse i minst fyra månader och högst sex år. 
    Försök är straffbart.  
    Vad som föreskrivs ovan i denna paragraf tillämpas inte om gärningen utgör brott enligt 5 § eller om ett lika strängt eller strängare straff för gärningen föreskrivs någon annanstans i lag. 
    5 c §  
    Resa i syfte att begå ett terroristbrott 
    Den som reser till en annan stat i avsikt att där begå ett i 1, 1 a, 2—4, 4 a—4 c, 5, 5 a eller 5 b § avsett brott ska, om gärningen inte utgör brott enligt någon av de paragraferna, för resa i syfte att begå ett terroristbrott dömas till böter eller fängelse i högst två år.  
    Försök är straffbart.  
    5 d §  
    Främjande av resa som görs i syfte att begå ett terroristbrott 
    Den som i avsikt att främja att ett brott som avses i 5 c § 1 mom. begås hjälper någon med råd, dåd eller på något annat sätt, ska för främjande av resa som görs i syfte att begå ett terroristbrott dömas till böter eller fängelse i högst ett år. 
    Bestämmelserna i 5 kap. 6 § om medhjälp tillämpas inte på en gärning som avses i 1 mom.  
    8 §  
    Straffansvar för juridiska personer 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Vad som föreskrivs om straffansvar för juridiska personer tillämpas också på rån, grovt rån, utpressning och grov utpressning som har begåtts i syfte att begå ett brott som avses i 1 eller 1 a § eller 2 § 3 punkten samt på förfalskning och grov förfalskning som har begåtts i syfte att begå ett brott som avses i 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom., 1 a § eller 2 § 3 punkten eller 4, 5 eller 5 c §.  
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 10 kap. i tvångsmedelslagen 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i tvångsmedelslagen (806/2011) 10 kap. 3 § 2 mom., 6 § 2 mom., 14 § 2 mom., 16 § 3 mom. och 17 §,  
    sådana de lyder, 10 kap. 3 § 2 mom. och 17 § i lag 488/2019, 6 § 2 mom. i lag 875/2018 samt 14 § 2 mom. och 16 § 3 mom. i lag 920/2016, som följer: 
    10 kap. 
    Hemliga tvångsmedel 
    3 § 
    Teleavlyssning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Förundersökningsmyndigheten kan ges tillstånd att rikta teleavlyssning mot en teleadress eller teleterminalutrustning som en misstänkt innehar eller annars kan antas använda, om den misstänkte är skäligen misstänkt för 
    1) folkmord, förberedelse till folkmord, brott mot mänskligheten, grovt brott mot mänskligheten, aggressionsbrott, förberedelse till aggressionsbrott, krigsförbrytelse, grov krigsförbrytelse, tortyr, brott mot förbudet mot kemiska vapen, brott mot förbudet mot biologiska vapen eller brott mot förbudet mot infanteriminor, 
    2) äventyrande av Finlands suveränitet, krigsanstiftan, landsförräderi, grovt landsförräderi, spioneri, grovt spioneri, röjande av statshemlighet eller olovlig underrättelseverksamhet, 
    3) högförräderi, grovt högförräderi eller förberedelse till högförräderi, 
    4) grov spridning av barnpornografisk bild, 
    5) sexuellt utnyttjande av barn, grovt sexuellt utnyttjande av barn eller grov våldtäkt mot barn, 
    6) dråp, mord, dråp under förmildrande omständigheter eller i 21 kap. 6 a § i strafflagen avsedd förberedelse till grovt brott mot liv eller hälsa enligt 1, 2 eller 3 § i det kapitlet, 
    7) grovt ordnande av olaglig inresa, grovt frihetsberövande, människohandel, grov människohandel, tagande av gisslan eller förberedelse till tagande av gisslan, 
    8) grovt rån, förberedelse till grovt rån eller grov utpressning, 
    9) grovt häleri, yrkesmässigt häleri eller grov penningtvätt, 
    10) sabotage, trafiksabotage, grovt sabotage, grovt äventyrande av andras hälsa, kärnladdningsbrott eller kapning, 
    11) brott som begåtts i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom. i strafflagen, brott avseende radiologiska vapen som begåtts i terroristiskt syfte, förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, ledande av terroristgrupp, främjande av en terroristgrupps verksamhet, meddelande av utbildning för ett terroristbrott, deltagande i utbildning för ett terroristbrott om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, rekrytering för ett terroristbrott, finansiering av ett terroristbrott, finansiering av en terrorist, finansiering av terroristgrupp, eller resa i syfte att begå ett terroristbrott om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, 
    12) grov skadegörelse eller grov dataskadegörelse, 
    13) grovt bedrägeri eller grovt ocker, 
    14) grov penningförfalskning, 
    15) grov miljöförstöring, eller 
    16) grovt narkotikabrott. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    6 § 
    Teleövervakning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Förundersökningsmyndigheten kan ges tillstånd att rikta teleövervakning mot en teleadress eller teleterminalutrustning som en misstänkt innehar eller annars kan antas använda, om den misstänkte är skäligen misstänkt för 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) ett brott som begåtts med användning av en teleadress eller teleterminalutrustning och för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst två år, 
    3) olovligt brukande som riktat sig mot ett automatiskt databehandlingssystem och som begåtts med användning av en teleadress eller teleterminalutrustning, 
    4) utnyttjande av person som är föremål för sexhandel, lockande av barn i sexuella syften eller koppleri, 
    5) narkotikabrott, 
    6) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, deltagande i utbildning för ett terroristbrott, resa i syfte att begå ett terroristbrott eller främjande av resa som görs i syfte att begå ett terroristbrott, 
    7) grovt tullredovisningsbrott, 
    8) grovt döljande av olagligt byte, 
    9) förberedelse till tagande av gisslan, eller 
    10) förberedelse till grovt rån. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    14 § 
    Förtäckt inhämtande av information och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Polisen får använda förtäckt inhämtande av information, om det finns anledning att anta att åtgärden kan bidra till utredningen av 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) utnyttjande av en person som är föremål för sexhandel, eller koppleri, 
    3) narkotikabrott, 
    4) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, eller, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, deltagande i utbildning för ett terroristbrott eller resa i syfte att begå ett terroristbrott, 
    5) grovt tullredovisningsbrott, 
    6) stöld eller häleri som hänför sig till planmässig, organiserad, yrkesmässig, fortsatt eller upprepad brottslig verksamhet, 
    7) förberedelse till tagande av gisslan, eller 
    8) förberedelse till grovt rån.  
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    16 § 
    Teknisk avlyssning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    En förutsättning för teknisk avlyssning är dessutom att den som avlyssningen riktas mot är skäligen misstänkt för 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) narkotikabrott, 
    3) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, eller, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, deltagande i utbildning för ett terroristbrott eller resa i syfte att begå ett terroristbrott, 
    4) grovt tullredovisningsbrott, 
    5) förberedelse till tagande av gisslan, eller 
    6) förberedelse till grovt rån. 
    17 §  
    Bostadsavlyssning och dess förutsättningar 
    Förundersökningsmyndigheten kan beviljas tillstånd att rikta teknisk avlyssning mot ett utrymme som används för stadigvarande boende och där den som är misstänkt för brott sannolikt befinner sig (bostadsavlyssning). Det krävs dessutom att personen är skäligen misstänkt för 
    1) folkmord, förberedelse till folkmord, brott mot mänskligheten, grovt brott mot mänskligheten, aggressionsbrott, förberedelse till aggressionsbrott, krigsförbrytelse, grov krigsförbrytelse, tortyr, brott mot förbudet mot kemiska vapen, brott mot förbudet mot biologiska vapen eller brott mot förbudet mot infanteriminor, 
    2) äventyrande av Finlands suveränitet, krigsanstiftan, landsförräderi, grovt landsförräderi, spioneri eller grovt spioneri, 
    3) högförräderi eller grovt högförräderi, 
    4) grovt sexuellt utnyttjande av barn eller grov våldtäkt mot barn, 
    5) dråp, mord eller dråp under förmildrande omständigheter, 
    6) grov människohandel, 
    7) grovt rån, 
    8) grovt sabotage, grovt äventyrande av andras hälsa, kärnladdningsbrott eller kapning, 
    9) brott enligt 34 a kap. 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom. i strafflagen som begåtts i terroristiskt syfte, brott avseende radiologiska vapen som begåtts i terroristiskt syfte, förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, ledande av terroristgrupp, främjande av en terroristgrupps verksamhet, meddelande av utbildning för ett terroristbrott, rekrytering för ett terroristbrott, finansiering av ett terroristbrott, finansiering av en terrorist eller finansiering av terroristgrupp, eller 
    10) grovt narkotikabrott. 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 5 kap. i polislagen 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i polislagen (872/2011) 5 kap. 3 §, 5 § 2 mom., 8 § 2 mom., 15 § 2 mom. och 17 § 4 mom.,  
    sådana de lyder, 5 kap. 3 §, 5 § 2 mom. och 8 § 2 mom. i lag 876/2018 samt 15 § 2 mom. och 17 § 4 mom. i lag 921/2016, som följer: 
    5 kap.  
    Hemliga metoder för inhämtande av information  
    3 §  
    Hemligt inhämtande av information för att avslöja brott 
    Metoderna i detta kapitel får användas när det gäller att avslöja följande brott: 
    1) äventyrande av Finlands suveränitet, 
    2) krigsanstiftan, 
    3) landsförräderi och grovt landsförräderi, 
    4) spioneri och grovt spioneri, 
    5) röjande av statshemlighet, 
    6) olovlig underrättelseverksamhet, 
    7) brott som begåtts i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom. i strafflagen, 
    8) brott avseende radiologiska vapen som begåtts i terroristiskt syfte, 
    9) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, 
    10) ledande av terroristgrupp, 
    11) främjande av en terroristgrupps verksamhet, 
    12) meddelande av utbildning för ett terroristbrott, 
    13) deltagande i utbildning för ett terroristbrott, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, 
    14) rekrytering för ett terroristbrott, 
    15) finansiering av ett terroristbrott, 
    16) finansiering av en terrorist,  
    17) finansiering av terroristgrupp, 
    18) resa i syfte att begå ett terroristbrott, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff. 
    5 § 
    Teleavlyssning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    För att förhindra brott kan polisen ges tillstånd att rikta teleavlyssning mot en teleadress eller teleterminalutrustning som innehas eller sannolikt används av en person som på grund av sina yttranden eller hotelser eller sitt uppträdande med fog kan antas göra sig skyldig till 
    1) äventyrande av Finlands suveränitet, 
    2) krigsanstiftan, 
    3) landsförräderi eller grovt landsförräderi, 
    4) spioneri eller grovt spioneri, 
    5) röjande av statshemlighet, 
    6) olovlig underrättelseverksamhet, 
    7) brott som begåtts i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 1 § 1 mom. 2—8 punkten eller 2 mom. i strafflagen, 
    8) brott avseende radiologiska vapen som begåtts i terroristiskt syfte, 
    9) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, 
    10) ledande av terroristgrupp, 
    11) främjande av en terroristgrupps verksamhet, 
    12) meddelande av utbildning för ett terroristbrott, 
    13) deltagande i utbildning för ett terroristbrott, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, 
    14) rekrytering för ett terroristbrott, 
    15) finansiering av ett terroristbrott, 
    16) finansiering av en terrorist,  
    17) finansiering av terroristgrupp, eller 
    18) resa i syfte att begå ett terroristbrott, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    8 § 
    Teleövervakning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    För att förhindra brott kan polisen ges tillstånd att rikta teleövervakning mot en teleadress eller teleterminalutrustning som innehas eller sannolikt används av en person som på grund av sina yttranden eller hotelser, sitt uppträdande eller i övrigt med fog kan antas göra sig skyldig till 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) ett brott som begåtts med användning av en teleadress eller teleterminalutrustning och för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst två år, 
    3) olovligt brukande som riktat sig mot ett automatiskt databehandlingssystem och som begåtts med användning av en teleadress eller teleterminalutrustning, 
    4) utnyttjande av en person som är föremål för sexhandel, lockande av barn i sexuella syften eller koppleri, 
    5) narkotikabrott, 
    6) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, deltagande i utbildning för ett terroristbrott, resa i syfte att begå ett terroristbrott eller främjande av resa som görs i syfte att begå ett terroristbrott, eller 
    7) grovt tullredovisningsbrott. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    15 § 
    Förtäckt inhämtande av information och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    Polisen får för att förhindra brott använda förtäckt inhämtande av information, om det på grund av en persons yttranden eller uppträdande i övrigt med fog finns anledning att anta att denne kommer att göra sig skyldig till 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) utnyttjande av en person som är föremål för sexhandel, eller koppleri, 
    3) narkotikabrott, 
    4) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, eller, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, deltagande i utbildning för ett terroristbrott eller resa i syfte att begå ett terroristbrott, 
    5) grovt tullredovisningsbrott, eller 
    6) stöld eller häleri som hänför sig till planmässig, organiserad, yrkesmässig, fortsatt eller upprepad brottslig verksamhet,  
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    17 § 
    Teknisk avlyssning och dess förutsättningar 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    En förutsättning för teknisk avlyssning är dessutom att personen i fråga på grund av sina yttranden eller hotelser, sitt uppträdande eller i övrigt med fog kan antas göra sig skyldig till 
    1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, 
    2) narkotikabrott, 
    3) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, eller, om gärningen är så allvarlig att den förutsätter fängelsestraff, deltagande i utbildning för ett terroristbrott eller resa i syfte att begå ett terroristbrott, eller 
    4) grovt tullredovisningsbrott. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 1 kap. 4 § i lagen om förhindrande av penningtvätt och av finansiering av terrorism 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i lagen om förhindrande av penningtvätt och av finansiering av terrorism (444/2017) 1 kap. 4 § 1 mom. 2 punkten som följer: 
    1 kap. 
    Allmänna bestämmelser 
    4 § 
    Definitioner 
    I denna lag avses med 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    2) finansiering av terrorism verksamhet enligt 34 a kap. 5, 5 a och 5 b § i strafflagen, 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 3 § i lagen om användning av flygpassageraruppgifter för bekämpning av terroristbrott och grov brottslighet 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i lagen om användning av flygpassageraruppgifter för bekämpning av terroristbrott och grov brottslighet (657/2019) 3 § 6 punkten som följer: 
    3 § 
    Definitioner 
    I denna lag avses med 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    6) terroristbrott brott som avses i 34 a kap. 1, 1 a, 2—4, 4 a—4 c, 5 och 5 a—5 d § i strafflagen (39/1889), 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 6 b § i straffregisterlagen 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i straffregisterlagen (770/1993) 6 b § 2 mom. 7 punkten, sådan den lyder i lag 1399/2016, som följer: 
    6 b § 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    I utdraget antecknas uppgifter om lagakraftvunna beslut genom vilket personen har dömts för  
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    7) brott som begåtts i terroristiskt syfte med stöd av 34 a kap. 1 § i strafflagen, förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte med stöd av 34 a kap. 2 §, ledande av terroristgrupp med stöd av 34 a kap. 3 §, främjande av en terroristgrupps verksamhet med stöd av 34 a kap. 4 §, meddelande av utbildning för ett terroristbrott med stöd av 34 a kap. 4 a §, rekrytering för ett terroristbrott med stöd av 34 a kap. 4 c § eller finansiering av ett terroristbrott med stöd av 34 a kap. 5 §, 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 18 § i lagen om offentlighet och sekretess i fråga om beskattningsuppgifter 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i lagen om offentlighet och sekretess i fråga om beskattningsuppgifter (1346/1999) 18 § 1 mom. 6 punkten, sådan den lyder i lag 1500/2011, som följer: 
    18 § 
    Skatteförvaltningens rätt att på eget initiativ lämna ut uppgifter 
    Skatteförvaltningen kan trots bestämmelserna om sekretess på eget initiativ lämna ut beskattningsuppgifter jämte identifieringsuppgifter om den skattskyldige  
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    6) till centralen för utredning av penningtvätt, när det i samband med skattekontrollen har upptäckts tvivelaktiga affärstransaktioner eller när det kan misstänkas att medel som ingår i en affärstransaktion används till finansiering av ett terroristbrott eller till straffbart försök till detta, 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 80 § i lagen om offentlig upphandling och koncession 

    I enlighet med riksdagens beslut 
    ändras i lagen om offentlig upphandling och koncession (1397/2016) 80 § 1 mom. 7 punkten som följer: 
    80 § 
    Obligatoriska grunder för uteslutning 
    Den upphandlande enheten ska genom sitt beslut utesluta en anbudssökande eller anbudsgivare ur anbudsförfarandet, om den upphandlande enheten fått kännedom om att anbudssökanden eller anbudsgivaren, en ledamot i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller en person som är behörig att företräda, fatta beslut om eller kontrollera anbudssökanden eller anbudsgivaren genom en lagakraftvunnen dom som framgår av straffregistret dömts till straff för något av följande brott: 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    7) brott som begåtts i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 1 § i strafflagen samt förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 2 §, ledande av terroristgrupp enligt 34 a kap. 3 §, främjande av en terroristgrupps verksamhet enligt 34 a kap. 4 §, meddelande av utbildning för ett terroristbrott enligt 34 a kap. 4 a §, rekrytering för ett terroristbrott enligt 34 a kap. 4 c § eller finansiering av ett terroristbrott enligt 34 a kap. 5 §. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 

    Lag om ändring av 84 § i lagen om upphandling och koncession inom sektorerna vatten, energi, transporter och posttjänster 

    I enlighet med riksdagens beslut  
    ändras i lagen om upphandling och koncession inom sektorerna vatten, energi, transporter och posttjänster (1398/2016) 84 § 1 mom. 7 punkten som följer: 
    84 § 
    Obligatoriska grunder för uteslutning 
    Den upphandlande enheten ska genom sitt beslut utesluta en anbudssökande eller anbudsgivare ur anbudsförfarandet, om den fått kännedom om att anbudssökanden eller anbudsgivaren, en ledamot i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller en person som är behörig att företräda, fatta beslut om eller kontrollera anbudssökanden eller anbudsgivaren genom en lagakraftvunnen dom som framgår av straffregistret dömts till straff för något av följande brott: 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
    7) brott som begåtts i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 1 § i strafflagen, förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte enligt 34 a kap. 2 §, ledande av terroristgrupp enligt 34 a kap. 3 §, främjande av en terroristgrupps verksamhet enligt 34 a kap. 4 §, meddelande av utbildning för ett terroristbrott enligt 34 a kap. 4 a §, rekrytering för ett terroristbrott enligt 34 a kap. 4 c § eller finansiering av ett terroristbrott enligt 34 a kap. 5 § i strafflagen. 
     En icke ändrad del av lagtexten har utelämnats 
     Paragraf eller bestämmelse om ikraftträdande börjar 
    Denna lag träder i kraft den 20
     Slut på lagförslaget 
    Helsingfors 16.3.2021 

    På riksdagens vägnar

    talman
    generalsekreterare