RIKSDAGENS SVAR 220/2004 rd

RSv 220/2004 rd - RP 245/2004 rd

Regeringens proposition med förslag till lag om ändring av ikraftträdandebestämmelsen i lagen om ändring av inkomstskattelagen

Ärende

Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lag om ändring av ikraftträdandebestämmelsen i lagen om ändring av inkomstskattelagen (RP 245/2004 rd).

Beredning i utskott

Finansutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (FiUB 36/2004 rd).

Beslut

Riksdagen har antagit följande lag:

Lag

om ändring av ikraftträdandebestämmelsen i en lag om ändring av inkomstskattelagen

I enlighet med riksdagens beslut

fogas till ikraftträdandebestämmelsen i lagen av den 20 augusti 2004 om ändring av inkomstskattelagen (772/2004) ett nytt 11 mom. som följer:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Premierna för en frivillig individuell pensionsförsäkring som tecknats före den 1 januari 2005 är avdragsgilla utan hinder av att försäkringen enligt försäkringsavtalet kan återköpas även på grund av att den försäkrades make är arbetslös. Härvid tillämpas inte vad som bestäms i 34 a § 4 mom. En försäkring anses ha blivit tecknad när premier enligt försäkringsavtalet har börjat betalas.

_______________

Denna lag träder i kraft den                                 200   .

Lagen tillämpas första gången vid beskattningen för 2005.

_______________

Helsingfors den 10 december 2004