Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 40/2005 rd - RP 23/2005 rd
Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lag om ändring av 85 § i inkomstskattelagen (RP 23/2005 rd).
Finansutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (FiUB 6/2005 rd).
Riksdagen har antagit följande lag:
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i inkomstskattelagen av den 30 december 1992 (1535/1992) 85 § som följer:
Lotterivinster
Skattepliktig inkomst är inte vinster från lotterier som avses i 2 § i lotteriskattelagen eller från lotterier som i en stat som hör till Europeiska ekonomiska samarbetsområdet anordnats i enlighet med dess lagstiftning. Sådan inkomst är dock vinster som kan anses som skälig ersättning för någon prestation eller som kan betraktas som lön enligt lagen om förskottsuppbörd.
_______________
Denna lag träder i kraft den 20 .
Lagen tillämpas första gången vid beskattningen för 2004.
Helsingfors den 4 maj 2005